צילום: אבי מועלם "לא רק שאנחנו עובדים באשפה - הורידו אותנו לאשפתות", אומרים השבוע בזעם עובדי הקבלן בעיריית רחובות, הנאבקים על מעמדם כעובדים קבועים בעירייה לאחר שנים של קיפוח. "למה אני מקבל יין תירוש לחג והם סלסלה מפוארת? זו אפליה לשמה", אומר אחד העובדים.

צפו: עונשו של תושב שסירב להחליף פח שבור
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

מוטי ואהרון (כל השמות בדויים) קמים כל בוקר מוקדם מאוד לעבודה. כעובדי תברואה המפנים את הזבל מדי יום, הם מתייצבים לצד משאיות האשפה ועובדים במשך שעות ארוכות. אך בעוד שלושת העובדים מקבלים כל יום בשעת ערב את הטלפון מצד הקבלן, המודיע להם מי מגיע מחר לעבודה ומי לא, העובדים האחרים מרגישים ביטחון שמחר יש להם עבודה, וגם אם אין מספיק, את השכר עבור יום העבודה הם יקבלו.

לאחרונה הוכרז על סכסוך עבודה בין ועד עובדי עיריית רחובות להנהלה, זאת במסגרת המאבק להכנסתם של עשרות עובדים לתקן עובדי העירייה הקיים.
וכך, כשהם נטולי זכויות סוציאליות כמעט באופן גורף, עם משכורת שלרוב לא מגיעה אפילו למינימום הקיים בחוק, נמצאים עובדי הקבלן תחת מתח תמידי וללא ביטחון ליום המחר. זאת מבלי להזכיר את תנאי העבודה הקשים שבהם הם מועסקים, ללא כל סיוע או גב מהחברה הקבלנית המנפיקה להם את תלוש השכר.לפחות 50 עובדים כאלה מוגדרים בעיריית רחובות כעובדי קבלן. מדובר בעובדים המועסקים דרך חברות קבלניות ואף דרך רשת 'חוויות' (רשת המתנ"סים) במספר אגפים בעירייה, בעיקר בתחומי התברואה, המיסים ואחדים מהם גם כעובדי חינוך לכל דבר. מאבקם של עובדים אלה נמצא בימים אלה במוקד עניינו של ועד עובדי העירייה, המאיים להשבית באופן כולל את פעילות העירייה ואגפיה במידה ולא יימצא פתרון לקליטתם של עובדים אלה תחת תקנים של עובדי עירייה מן המניין.

חששות כבדים מלווים את מוטי מדי יום, עם קבלת השיחה היומית ממעסיקו בחברה הקבלנית בנוגע ליום שלמחרת. "כל יום זה מתחיל סביב שעות אחר הצהריים, ואז אני חושב: תהיה עבודה מחר או לא? ברור שהרצון הוא קודם כל לעבוד, כי כל יום שאומרים לך 'אין עבודה' זה גם מתבטא בשכר", הוא אומר.

אהרון, קולגה של מוטי, ממתין כבר קרוב לארבע שנים לקליטתו בעירייה כעובד על תקן. "כשהגעתי לעבוד כמפנה אשפה, המחשבה הראשונה הייתה לתת מעצמי ולהיות הכי טוב במשך תקופה מסוימת, ולאחר מכן להפוך לעובד עירייה", הוא מתאר. ואולם נראה כי ציפיותיו נגוזו, ועד היום את תלוש השכר הוא מקבל דרך חברה קבלנית פרטית. על הלבוש שהוא מקבל ממעסיקו, הקבלן, הוא כבר מזמן ויתר, ועל מנת להיות מוגן יותר מתנאי העבודה הקשים, הוא נאלץ לשלם מכספו על חליפות ונעליים מיוחדות.

מלבד עובדי התברואה, תופעת עובדי הקבלן מוכרת היטב גם במחלקות אחרות בעירייה, המעסיקות את אותם עובדים דרך חברות קבלניות מתחלפות.

יו"ר ועד העובדים בעירייה, רמי מהדלה, ציין השבוע כי בימים אלה מתנהל משא ומתן על קליטתם של עשרות עובדים לתקנים של העירייה. "אני מאוד מקווה שהנהלת העירייה והעומד בראשה יתעשתו ונמצא את הפתרון, אחרת אני מתכוון להשבית את העירייה כצעד מחאה". לדבריו, בישיבת הדירקטוריון האחרונה שנערכה ברשת 'חוויות', הובאה לחברים בה חוות דעת משפטית האוסרת עליהם להמשיך בהעסקה של עובדי קבלן. מהדלה מדגיש כי לא מדובר בתוספת של תקנים לעירייה, אלא בכאלה הקיימים בה ועד היום הם לא אוישו. "העובדים האלה מפנים משבצות של אנשים שכבר לא בעירייה, חלק יצאו לפנסיה, חלק זכו במכרזים לתפקידים חדשים. אלה לא תקנים חדשים".

למה דווקא עכשיו נזכרתם להיאבק על עובדים אלה?
"בשנת 2013 הסכמתי לעבודה במסגרת של מיקור חוץ. זו הייתה שנת בחירות ברשויות המקומיות והייתה הוראה מצד משרד הפנים לא לקלוט עובדים לעירייה, שזה לא ייחשב כשוחד בחירות, אז הסכמתי לזה כדי שלא אעבור על החוק. שנת הבחירות הסתיימה והיום אנחנו ב־2015. הגיע הזמן לטפל בזה ולא להנציח את המצב".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "אין העירייה מנהלת משא ומתן עם העובדים מעל גבי דפי העיתונות".

יו"ר דירקטוריון 'חוויות', חבר המועצה יניב מרקוביץ, מסר בתגובה: "רשת 'חוויות' מעסיקה אלפי עובדים שהמשותף לכולם הוא מתן שירות לתושבי העיר בתחומים שונים. במסגרת שיתוף הפעולה בין 'חוויות' לעיריית רחובות מועסקים ב'חוויות' גם עובדי עירייה. הנושא נדון בישיבות הדירקטוריון האחרונות של 'חוויות', וזאת ללא שום קשר לסכסוך העבודה, ובחודשים הקרובים תתגבש מדיניות עירונית בשיתוף העירייה לגבי המשך העסקתם של חלק מהעובדים ב'חוויות'. ראוי לציין כי העסקת עובדים דרך 'חוויות' ותאגידים עירוניים נוספים נעשית מיום הקמתה של רשת 'חוויות' ואין מדובר בשינוי מצב ו/או שינוי מדיניות של השנים האחרונות".

הסיפור המלא בגיליון סופ"ש של 'ידיעות ר