יום שלישי שעבר, שעת ערב. הטלפון בביתם של הזוג נדל-שיראזי ברחובות מצלצל. על הקו פרופסור ג'יי לביא מבית חולים 'שיבא תל השומר'. הוא מודיע להם: "כנראה שנמצא לב מתאים לוורד".

ניתוחי לב חינם לילדים פלסטינים ב"וולפסון"
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

"הוא הוסיף שרק לקראת הבוקר הם יוכלו לקבוע אם אוכל לקבל את הלב הזה", משחזרת השבוע ורד נדל-שיראזי בת ה־33, ממיטתה במחלקת ניתוחי לב ב'שיבא'. נדל-שיראזי סובלת מאז לידתה מאי ספיקת לב, וההודעה על מציאת לב חדש עבורה הגיעה לאחר כשלוש שנות המתנה להשתלה, כשהיא מצויה בסבל יומיומי ואינה מסוגלת לבצע פעולות פשוטות כמו עלייה במדרגות או אפילו שיחה ממושכת, בלי לסבול מקוצר נשימה וחולשה. "הגענו לבית החולים ב־11 וחצי בלילה והמתנו להודעה מהרופאים. טיילתי במסדרונות בהיסטריה, הייתי מבועתת. עד שבחמש בבוקר התקבלה הבשורה - זה הלב שלי".

כעבור שעות אחדות נדל-שיראזי הייתה כבר עמוק בתוך ניתוח ההשתלה ובערב ראש השנה חזרה לתפקד עם לב חדש. הלב שהושתל בגופה של נדל-שיראזי נתרם על ידי משפחתה של עינת זמיר ז"ל בת ה־35, שנפגעה בתאונת דרכים. לא רק נדל-שיראזי זכתה בחיים חדשים בעזרת התרומה - חמישה אנשים נוספים ניצלו בזכות איבריה של זמיר.

"התפללתי ליום שבו אוכל לקחת אוויר בלי בעיה", אומרת נדל-שיראזי. "עכשיו אני נושמת כמו שלא נשמתי מעולם".

לב אחד
בחדר הסטרילי שבו מחלימה נדל-שיראזי אפשר למצוא רק פרצופים מחייכים - בעיקר בזכות האווירה האופטימית שהיא משרה בעצמה על הסובבים. כל אדם שנכנס לחדר, בין אם איש רפואה או חבר קרוב, זוכה לקבלת פנים מלבבת ולצחוק מתגלגל מצדה. מאז לידתה ב'שיבא', היא פקדה אין ספור פעמים את בית החולים לצורך טיפולים מתישים, עם הרבה תקווה, אך לצדה גם חששות כבדים. "כתינוקת עברתי אירוע לבבי בלתי מוסבר", היא מספרת. "זה גרם לי להעביר את כל חיי במעקב רפואי. בשנים האחרונות השתילו לי קוצב לב בגלל החמרה במצב בעקבות שני ההריונות שעברתי. לאחר מכן צורפתי לרשימת מושתלי הלב. מה שמשמעותי בהשתלה זו ההתאמה בין הגוף ללב שנתרם. יש ערכים מגוונים שצריך לקחת בחשבון, כמו סוג רקמות ודם".

ואכן, ההמתנה ללב חדש הייתה כרוכה בכשלוש שנים מתוחות, בהן היא נכללה ברשימה של עשרות אנשים מכל רחבי הארץ המחכים להשתלה. מתוך רצון לזרז את התהליך, נדל-שיראזי ובעלה ליאור אף שקלו לפנות לתורמים בחו"ל, אך גם מכיוון זה לא היו בשורות משמעותיות. מזה זמן רב שהם מעכלים את העובדות בשטח: יש מעט מאוד תורמים ומספר השתלות מזערי. אך ההודעה בשבוע שעבר תפסה את הזוג בהפתעה מוחלטת - ורד תהיה מושתלת הלב הבאה.

לניתוח ההשתלה נכנסה נדל-שיראזי עם חיוך, בעוד בעלה ליאור ממתין לה לבדו בחוץ. "הניתוח ארך שמונה-תשע שעות", הוא מספר. "העדפתי להמתין בלי שיהיה אף אחד מסביבי, שאוכל להתבודד עם המחשבות שלי. אבל אני אדם אופטימי, ידעתי שבסופו של דבר הניתוח יצליח. לדעתי, כל הסיפור הזה הוא השגחה מלמעלה. מההתמודדות היומיומית של ורד מאז שנולדה ועד שהודיעו לנו על התרומה. בשבת שעברה פרופסור לביא אמר לי שהלב הקודם היה גמור ולא ברור איך היא בכלל תפקדה".הטלפון המשמח מבית החולים בטח הציף אתכם בתחושות מעורבות.
ורד: "לחלוטין. כשאתה מחכה להשתלה, אתה בעצם מחכה לטרגדיה של משפחה אחרת. אני אומרת שטוב שזה לא היה בידיים שלי, כי הייתי מוותרת בשביל שאותה אישה תמשיך לחיות".

הספקתם כבר ליצור קשר עם משפחת התורמת?
ליאור: "לא, כי יש חובה לנהל תהליך מסודר ולכתוב להם מכתב. עלינו לחכות לתגובה מהם ולראות אם יש להם רצון לפגוש אותנו. אמרו לנו שגם אם אנחנו שומעים את השם של התורמת בתקשורת, אסור לנו לחפש את המשפחה ולפנות אליה. רציתי מאוד ללכת להלוויה שלה, אבל הייתי מנוע. בסופו של דבר, אני מאמין שייווצר בינינו קשר בהמשך".

"רגע מכונן"
בקרב הצוות הרפואי לא מתפלאים על ההתאוששות המהירה של נדל-שיראזי. אחד המנתחים, ד"ר דני שפיגלשטיין, גם הוא תושב רחובות, מספר כי הניתוח היה קל. "האופטימיות של המטופל משדרת לכל הצוות ונותנת אנרגיות, ובמקרה של ורד היא אדם מאוד קורן, מה שבטח משפיע על כל התהליך לטובה", הוא אומר. "צריך להבין את המורכבות שבחיים כחולה לב. כמושתל לב אתה מקבל בבת אחת חיים אחרים, שהם הרבה יותר קלים, למרות הצורך במעקב רפואי רציף".

את הדברים מחזק פרופסור דב פריימרק, שליווה את נדל-שיראזי בתהליך ההשתלה. "יש הרבה סבל לחולי לב באופן כללי, ופתאום מגיע רגע מכונן שמכניס לתחושת אופוריה. ורד סבלה מאוד בגלל המחלה, שגוררת איתה תחלואות נוספות ואיכות חיים ירודה. לצערנו, מספר השתלות הלב בארץ נמוך מאוד. זה קורה בגלל מגוון סיבות, וביניהן העובדה שהטכנולוגיה הרפואית התקדמה וגם קיים טיפול טו