נאשם בשוד סניף בנק הדואר ברחוב מנוחה ונחלה ברחובות, עלול היה לצאת זכאי אלמלא עדותה של נערה בת 15 וחצי, שהצליחה לזהותו ולהביא להרשעתו.
בתחילה, נראה היה כי מדובר בעוד תיק שייסגר תוך שבועות ספורים. כפי שעולה מהכרעת הדין שניתנה בימים האחרונים בבית המשפט המחוזי בלוד, גם גורמי התביעה שקיבלו את ממצאי החקירה מהמשטרה, לא האמינו שדווקא עדת ראייה, שבמקרה הבחינה בהתנהגות חריגה של הולך רגל, היא זו שתכריע בסופו של דבר את זהותו של השודד.

בגלל הזרת - נעצר בחשד להצתה
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

מכתב האישום עולה, כי השודד, שמעון עובדיה בן ה־48, נכנס לסניף בנק הדואר בחודש יוני אשתקד, כשהוא מרכיב משקפי שמש וחובש כובע. לפקידה שניצבה בדלפק הוא מיהר למסור פתק שעליו נרשם 'זה שוד', נתן לה שקית ניילון ואיים כי יירה בה אם לא תביא לו את הכסף. ידיו של עובדיה, כפי שעולה מכתב האישום, היו תחובות בכיס מכנסיו, וזאת באופן שנראה כאילו הוא מחזיק אקדח.

עם הדיווח על השוד באמצעות לחצן המצוקה שבסניף, נפרשו שוטרים באיזור כולו, וחוקרים החלו לשלוף נתונים ממצלמות האבטחה. לא עברה שעה מהאירוע, כשלחדר החקירות בתחנת המשטרה ברחובות, הובא עובדיה, שנתפס במרחק קצר מסניף הדואר."לא הייתי שם בכלל, באותו זמן מילאתי לוטו עם חברים, ואחרי זה הלכתי לקופת חולים", היה האליבי שהציג עובדיה בפני השוטרים, שבתום מספר פעולות חקירה הגישו נגדו כתב אישום בגין השוד. גם כשנפתח המשפט, עמד הנאשם על גרסתו כי נפלה טעות בזהות. בנוסף, התמונות שהגיעו ממצלמות האבטחה לא היו מספיק ברורות כדי לשכנע מעבר לכל ספק כי עובדיה עומד מאחורי השוד. בית המשפט ציין בהכרעתו, כי למרות האליבי שנתן עובדיה למיקומו בזמן השוד, לא "השכילו", השוטרים, כלשונו, לגשת לדוכן הלוטו שעובדיה ציין, ולתשאל את בעל המקום על נכונות גרסתו של עובדיה.

הביטחון בהרשעתו של החשוד שתפסו, החל להתערער בקרב גורמי החקירה והתביעה. ואולם מה שהיטה את הכף לטובתם, הייתה עדותה של תלמידת בית ספר בת 15 וחצי, שסיפקה תיאור למה שראתה סמוך למועד השוד.

"חזרתי מבית הספר, ואז ראיתי אותו הולך ליד חומה, לא רגוע, עם מבטים לעוברים והשבים", סיפרה הנערה בעדותה. "ראיתי אותו מחזיק בשקית ניילון, ואז ראיתי אותו מוציא משקפי שמש גדולים, ופתאום הוא התחיל לרוץ ונכנס בפראות לבנק הדואר", שיחזרה הנערה את שאירע. כשנשאלה בהמשך על מידת הביטחון שיש לה בזהותו של האיש, ענתה: "אני בטוחה במאה אחוז שזה הוא".

בית המשפט פסק כי למרות מחדלי החקירה שנמצאו בתיק - מה שיכול היה לשבש את קו ההרשעה, דווקא עדותה של הנערה, רגע לפני שהחשוד נכנס לסניף הדואר, היא זו שהצליחה להכריע ולאמת את זהותו של עובדיה ולהרשיעו בשוד. מתן גזר דינו נקבע לסוף החודש.