אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, צפויה ר' בת ה־41 מרמלה, למצוא את עצמה ברחוב יחד עם שלושת ילדיה. זאת בעקבות אי עמידה בתשלומי המשכנתא לבנק לאומי. "עד לפני חמש שנים הכל היה בסדר גמור", מספרת ר'. "אבל בעקבות בעיה רפואית שגילו אצל בעלי, הוא נאלץ לעזוב עבודה מסודרת בחברת 'אוסם'. מאז, הוא לא הצליח להשתלב במקום עבודה אחר ומצבו הידרדר, גם מבחינה נפשית".

הברירה של העגונה: מחסור או חיים ברחוב
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

בעלה של ר' מרצה בימים אלה עונש מאסר בפועל בכלא 'מעשיהו'. "נכון, בעלי בכלא כי הוא עשה קצת בעיות, אבל מה שהוביל אותנו לשם הייתה מצוקה כלכלית גדולה", אומרת ר'.

במהלך חודש דצמבר 2012 נעצר בעלה של ר' ל־40 יום, בחשד לביצוע מעשה שוד של נהג מונית יחד עם אדם נוסף. כחצי שנה מאוחר יותר, בחודש אפריל 2013, עם התקדמות החקירה, התברר כי היה גם שותף להתפרצות לדירה בעיר. בעקבות שני האישומים האלה גזר עליו בית המשפט עונש מאסר בן שש שנים וחצי.



"לפני שהוא הסתבך הוא היה אדם רגיל, מפרנס, רגוע ושליו". לטענת ר', נסיבות חייו בשנים האחרונות הביאו את בעלה לביצוע המעשים החמורים. "כל העניינים האלה הפילו אותו לקרשים ובגיל 40 הוא אפילו חטף התקף לב. הוא התרחק מאיתנו, היה מאוד מתוסכל, ולמרות שהיה אדם עם אופי חזק, הוא פשוט התרסק לנו מול העיניים. מאדם שהיה איש בית הוא הפך למישהו אחר".

במקביל להסתבכות הבעל בפלילים, החלו בני הזוג לנהל מאבק מול בנק לאומי למשכנתאות, שהפעיל כונס נכסים כדי להביא לפינויים מהדירה, מאבק אותו מנהלת ר' לבדה כעת. "איך המדינה שלנו יכולה לזרוק לרחוב אמא ושלושה ילדים, שאבא שלהם יושב בכלא?", שואלת ר'. "אני והילדים במצב מאוד לא קל, אחד מהם נכשל בבגרויות בגלל הלחץ, וזה קשה, מאוד קשה".

לבד מול הבנק
לפני כחודשיים הצליחו בני הזוג להגיע להסדר חדש עם כונס הנכסים של הבנק. בתיווכו של עו"ד מאג'ד סאבא, נקבע בתחילה כי ר' וילדיה יפנו את הדירה בתחילת חודש יולי, אך בעקבות בקשתה של ר', נדחה הפינוי לחודש ספטמבר הקרוב. במסגרת אותו הסדר, נקבע גם כי ר' וילדיה יקבלו מהבנק הלוואה בסך 60 אלף שקל, 'דמי התארגנות', באמצעותם הם אמורים לשלם שכר דירה עד שיסדירו את ענייניהם.

"נכון שמדובר בלא מעט כסף, אבל זה לא יספיק לי לאורך זמן", אומרת ר', שעובדת בעבודה חלקית כמטפלת בקשישים ומשתכרת בכ־2,500 שקל בלבד. היא גם מקבלת השלמת הכנסה מהביטוח הלאומי בגובה 2,400 שקל. "אני מגדלת לבד שלושה ילדים מתבגרים וזה לא קל בכלל. עליי להיות שם בשבילם, גם בגלל המציאות הקשה של חיינו וגם בגלל שאבא שלהם בכלא. כדי לחיות בצורה נורמלית ולהתאים את הבית לילדים המתבגרים, אני חייבת דירה של ארבעה חדרים ועלות שכר דירה בגודל הזה היא לא פחות מ־3,500 שקל. בחישוב פשוט של מה שיש לי, זה פשוט לא מספיק. אחרי שנה אשאר בלי כלום".

בימים אלה, בסיועו של עו"ד סאבא, פועלת ר' על מנת לקבל תוספת של כמה עשרות אלפי שקלים להלוואה שמציע לה הבנק. "אינני מבקשת להישאר בדירה ואני מוכנה להתפנות, אבל הם חייבים להבין שבתנאים האלה הם דנים אותי להיזרק בתום תקופה זו לרחוב. אין לי כלום ביד חוץ מהכסף הזה".

לטענת עו"ד סאבא, המחלוקת העיקרית מול כונס הנכסים של בנק לאומי למשכנתאות היא על גובה סכום הסיוע עבור ר'. "אנשי הוועדה הבין־משרדית של הבנק ונציגי כונס הנכסים מנהלים איתנו דיאלוג חיובי ונענו לבקשתנו לדחיית הפינוי מהדירה, אבל לצערי יש אמת בדברי מרשתי. בעלה בכלא ולכן לא תהיה לה שום תמיכה אחרת, וזאת תהיה מכה אנושה אחרי שכבר איבדה את הדירה שרכשה יחד עם בעלה. אני מאוד מקווה שיבואו לקראתה".

בעלה של ר' מנסה גם הוא לסייע לאשתו ושלושת ילדיו לצאת מהמצב הקשה אליו נקלעו, אבל ממקום מושבו בבית הסוהר אין לו יותר מדי מה לעשות. "העברתי בקשה מיוחדת לעזור לנו בגלל המצב שלי ואני מקווה שיתחשבו בנו כי זה באמת לא דבר רגיל".

מבנק לאומי למשכנתאות נמסר בתגובה: "כבר למעלה מעשור מתקיימים דיונים בעניינה של המשפחה בוועדה הבינמשרדית המורכבת מנציג האוצר, נציג משרד הבינוי והשיכון ונציג הבנק, במטרה לעזור בפריסת ההלוואה מחדש תוך התחשבות מקסימלית בנסיבות המקרה. במהלך השנים הלך הבנק לקראת הלקוחות בהסדרים שונים שנעשו לבקשת ולטובת הלקוחות, כמו גם ההסדר האחרון, לבקשתם, על פינוי מרצון ובקשה לקבלת 60 אלף שקל דמי הסתגלות. הבנק אישר את ההסדר שהוצע על ידם וכן את סכום ההתאקלמות מלפנים משורת הדין וללא זכאות על פי חוק, תוך התחשבות מקסימלית של הבנק והאוצר בנסיבות המקרה. הבנק לא יוכל להיעתר לדרישות נוספות בנושא, זאת כאמור לאחר שפעל לטובת המבקשים במקרה הספציפי הזה מלפנים משורת הדין פעמים רבות".