"היום אני יכולה לומר זאת ולא להתבייש: אני בזה לבית המשפט. אם פעם הייתה לי הערכה אליו, הייתה לי יראה כלפיו - היום אני חשה בוז", אומרת בכאב אירית מואטי, אמו של אורגיל ז"ל, שנרצח לפני כשנתיים בדקירות סכין בגן משחקים הסמוך לביתו ברחובות. עתירת הוריו לבג"צ, שלא לקבל את עסקת הטיעון עם אחד המעורבים ברצח, נדחתה השבוע.

לכל החדשות והסיפורים - הורידו את אפליקציית mynet

חגיגות גביע אירופה בכדורסל ששטפו השבוע את המדינה כולה, לא יכלו שלא להחזיר את איציק ואירית מואטי לזיכרונות של בנם, שאהב את המשחק ובוודאי היה מתמוגג על ההישג הספורטיבי שהסעיר את המדינה. "חשבנו על זה שהוא לא איתנו. אני מתאר לעצמי שזה היה שבוע שמח במיוחד והיינו משתוללים מאושר. לאורגיל היו הרבה תחביבים, והפיינל פור היה בוודאי אחד מהם. המחסור הורגש בכל שנייה במשחק", אומר איציק, האב, שעם החלטת בג"צ לדחות את העתירה על התנהלות משפטו של אחד מהמעורבים ברצח בנו, והעונש הקל לדבריו שקיבל - אינו מתייאש וממתין גם בימים אלה להכרעה במשפטם של שני המעורבים האחרים ברצח שזעזע את העיר.

בגלל חוב כספי
דקירתו למוות של אורגיל מואטי ז"ל בן ה־17 התרחשה בליל ה־4 במאי 2012, כשיום קודם לכן התפתחה תגרה בין הנער וחבריו לקבוצת נערים אחרת, זאת, כך נטען בכתב האישום, על רקע חוב כספי. 'אנחנו הולכים לסגור איתו את הסיפור', היו מילותיהם של שלושת הנערים, שתכננו באופן מדוקדק את דקירתו של אורגיל. הם הגיעו לאיזור מגוריו, מצוידים בסכין מטבח וסכין יפני, ומצאו אותו בגן היובל, חמש דקות מביתו. אחד משלושת הנאשמים דקר את מואטי בראשו, והוא, בכוחותיו האחרונים, ניסה להימלט מהמקום.

על פי כתב האישום, השלושה לא שעו לתחנוניו של הנער שביקש לחוס על חייו, ושניים מהם המשיכו לדקור אותו בגבו ובזרועו עד לנעיצת הסכין הקטלנית בבטנו. אל הזירה הוזעקו במהרה אמבולנסים, ופראמדיק קבע את מותו של מואטי. באותה עת הסתייעו שני הנערים הדוקרים בחברם, שהזמין להם מונית מילוט מהמקום. הם נסעו לבית אחותו של אחד מהם. על מותו של אורגיל נודע לשלושה מדפדוף באינטרנט, ורק שעות מאוחר יותר הגיעו השוטרים לבתיהם והובילו אותם לחקירה בתחנה.משפטם של שני הנערים המעורבים בדקירה של מואטי עדיין מתנהל. בפרקליטות הוחלט להגיע להסדר טיעון עם חברם, שסייע להם בהימלטות מהזירה ובתכנון המוקדם של הרצח. בשלב מאוחר יותר של ההליך המשפטי הועמדה לדין גם אחותו של אחד מהדוקרים, זאת לאחר שלא דיווחה באופן מיידי למשטרה על דקירתו של אורגיל על ידי השלושה, שנסעו להסתתר בביתה.

לאורך המשפט הכחישו שני החשודים בדקירה את מעורבותם במקרה, זאת למרות שחברם, שהורשע ונדון לעבודות שירות, העיד נגדם. בימים אלה מגיע משפטם של השניים לשלב הסיכומים ונראה כי בעוד חודשים ספורים בלבד תינתן הכרעת הדין בעניינם.

"עיוות דין"
מאבקם של הורי הנער בן ה־17, שנרצח בדקירות סכין במאי 2012, נמשך לאורך כל מסכת הדיונים, שעדיין לא הגיעה לקו הסיום. במסגרת ההליך המשפטי הועמדו לדין שלושת הנערים שהיו נוכחים בזמן התגרה הקטלנית, שבסופה נמצא אורגיל שותת דם ומחוסר הכרה. כתב האישום שהוגש בפרשה זו חולק לשלושה חלקים, כשהוא מייחס עבירות רצח והריגה לשניים מהמעורבים באירוע. הנער השלישי, שהיה זה שהזמין את המונית עבור חבריו הנמלטים מהזירה, וכן זה שתכנן איתם את מהלך האירוע כולו, הואשם בעבירות קלות יותר של קשירת קשר לביצוע פשע, סיוע לאחר מעשה וכן הפרת חובת הצלה והושטת עזרה.

בהסכמת עורכי דינו של הנער והפרקליטות, העביר בית המשפט את התיק להליך גישור, שבמהלכו הוצעה עסקת הטיעון לפיה הוא יורשע בעבירות המיוחסות לו ותוטל עליו חצי שנה של עבודות שירות. בין לבין הועבר התיק משופט אחד לשני, לאחר שהתברר כי המגשר שהציע את העסקה המדוברת הוא זה שגם אמור היה להכריע האם לקבלה.

"הנכונות לסיים את התיק בהסדר טיעון רק מוסיפה על הכאב, המצוקה, תחושת הפחד ואובדן הביטחון האישי המלווים את ההורים בכל רגע מאז הירצחו של בנם", לשון המכתב שהופנה לפרקליט המדינה, שהורה כאמור להעביר את התיק לשופט אחר, שבסופו של דיון קיבל את העסקה שהוסכמה בין הצדדים. לזה לא היו מוכנים ההורים להסכים ובעתירה שהגישו לבג"צ טענו כי הסדר הטיעון אינו מאוזן ולא הולם את חומרתו של המעשה הפלילי המיוחס לנער, שלא ירצה כאמור יום אחד בתא המאסר. "בג"צ לא לקח אחריות על עיוות הדין שהיה פה", אומר בזעם איציק, האב. "ברגע שמערכת המשפט והפרקליטות הם חסרי כל יכולת ומצד שני יש עומס של תיקים, אז השופט מסתכל על מספר תיק. קשה לו להסתכל על מה שעומד מאחורי המספר הזה. תתעוררו, מאחורי התיקים האלה יש ילדים שכבר קבורים באדמה".

בפרקליטות, שנציגיה חתמו על הסדר הטיעון, ציינו כי ההחלט