הופעתה של להקת 'פרנקלין' ברחובות בחגיגות יום העצמאות עוררה סערה בעקבות מילותיו של השיר שנוגן על ידי חברי הלהקה, המשווה את ישראל לגרמניה של שנות ה־30.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

האם מדינת ישראל, שחגגה לפני כשבוע 66 שנים להיווסדה, מזכירה את גרמניה של שנות ה־30? כך לפחות חושבים בלהקת 'פרנקלין', שחבריה עלו לבצע את השיר במסגרת אירועי יום העצמאות ברחובות. הדבר עורר את זעמם של תושבים רבים שהגיעו לבמה המרכזית והיו מעט המומים מהתכנים שנאלצו לשמוע.

המופע של הלהקה היה אחד ממופעי הפתיחה לחגיגות ערב יום העצמאות שנערכו בבימת גן המייסדים, וקהל רב התאסף סביב הבמה. "כל יום עצמאות אני מגיע בסביבות השעה 21:00, נפגש עם החברים וממתין לזיקוקים שהם תמיד בשעה 22:00", מתאר תושב העיר, ינאי כהן. "גם השנה הגעתי בערך באותה שעה, כשברקע של המוזיקה אני שומע פתאום את המשפט 'ישראל היא גרמניה של שנות ה־30'","הייתי די בשוק, הסתכלתי על החברים שלי ושאלתי אותם, אולי טעיתי ולא שמעתי נכון, אבל הסתבר לי שאלה היו מילות השיר", מוסיף כהן ומציין כי בין קהל החוגגים ניתן היה למצוא ילדים ובני נוער רבים. "זה די מפתיע אותי שבאירוע ממלכתי הממומן על ידי הציבור מחליטים לתת במה ללהקה שמשחררת כאלה טקסטים. זה היה ממש לא לעניין".

מילותיו של השיר, כמו גם התבטאויות נוספות של חברי הלהקה במסגרת המופע שנתנו, הצליחו לעורר זעם גם בקרב חוגגים נוספים שהיו באותו זמן סביב הבמה ולרגע הם היו בטוחים שלא מדובר באירוע העצמאות של המדינה.

"הבעיה שלי היא לא מול הלהקה. אלה השירים שלה, ומי שרוצה ללכת למופע שלה יכול לשלם על כרטיס ולהיכנס למופע", מוסיף אדם אחר, שבחר לעזוב את המקום וללכת לבמה אחרת בה התקיימו אירועי החג. "ביום העצמאות הייתי מצפה שהעירייה תבחר להקות ואמנים שלא יביעו מחאה נגד המדינה. זהו לא יום להביע דעה פוליטית. ההשוואה לגרמניה של שנות ה־30 באה בתזמון אומלל. לא רק שזה יום העצמאות אלא זה גם שבוע אחרי יום השואה. בעירייה לא יכלו למצוא אמן אחר שיוכל לתת לנו קצת יותר גאווה?".

יצוין, כי הביקורת סביב הופעת הלהקה הועברה ברשתות החברתיות גם לגורמים האחראים בעירייה, כשמצד שני ניתן היה גם למצוא התבטאויות התומכות בהופעת הלהקה ולא רואות פסול בתכני השירים שהושמעו במהלך אותו ערב. "עד שיש קצת כיף ומילים של חופש בשירים שלהם, וחיבור בהופעות בין ילדים, גם את זה רוצים להרוס?", הייתה אחת התגובות האוהדות להופעת הלהקה.

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "החברה העירונית קיבלה את התלונות, בוצעה האזנה למופע ובוצעה הפקת לקחים, שתיושם באירועים העירוניים בכלל ובאירועים לאומיים בפרט. כמו כן, בוצעה פנייה לחברה המייצגת את הלהקה. התלונות נמצאות בבדיקתם ואנו ממתינים להתייחסותם".

מחברת 'הליקון', המייצגת את להקת 'פרנקלין', לא נמסרה תגובה.