כדי להגיע ללולי התרנגולות של הפקולטה לחקלאות ברחובות תצטרכו להצטייד במורה דרך מקומי ולצעוד בשביל עפר מאובק, המתפתל הרחק מאחורי החממות, המעבדות והמדשאות. מדובר בשביל שאינו נכלל בסיורים המודרכים הרשמיים שעורכת הפקולטה. גם הצריפים הסגורים שבסופו אינם מהווים מוקד עלייה לרגל. שם מתגוררות התרנגולות. הן נמצאות שם למטרות מחקר, שנועד לייעל את עבודת החקלאים המגדלים משקי חי לבשר ולביצים. שם גם מתגוררת להקת תרנגולות מיוחדת במינה, פיתוח חלוצי, אותו מוביל פרופסור אביגדור כהנר - תרנגולות ללא נוצות.

שלט חדש בחולון: אין להאכיל בעלי חיים
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

יש מי שרואה בהמצאה בשורה פורצת דרך, אך ארגוני זכויות בעלי חיים רואים בה התעללות וניצול לכאורה של מוטציה גנטית, המותירה, לטענתם, את בעל החיים חשוף ופגיע. "הן כלואות בכלובים קטנים ומזוהמים בהם הן נאלצות לדרוך יום יום, שעה שעה, על רשת ברזל", מסביר משה פורת, סטודנט לווטרינריה. "יש להן בקושי מקום לזוז". מנגד, מסביר כהנר: "אין להן תנאים של מלון חמישה כוכבים כי מדובר במחקר יישומי, שצריך לדמות תנאים אמיתיים של משק חקלאי, אבל התרנגולות חיות בתנאים הולמים ולא נגרם להן סבל".

אירגוני זכויות בעלי חיים טוענים כי בבדיקת המקום ותנאי המחייה של התרנגולות לא התגלתה חריגה בלתי חוקית מהתקן הנהוג בישראל. השאלה המוסרית, אם ראוי לגדל תרנגולות ללא נוצות למען טובת האדם, נשארת פתוחה, ומצויה במחלוקת בין הארגונים לבין המגדלים.

"קשה לצפייה"
ראשון למתנגדים הוא משה פורת, תלמיד הפקולטה, שנתקל בתרנגולות במהלך לימודיו ולא יכול היה לשאת את המראה. "לא לוקחים את המבקרים ללולים", הוא מסביר. "מוציאים עז וכמה תרנגולות, מניחים אותן על הדשא בחזית, ואת זה מראים. המראה הזה לא יכול להיות רחוק יותר מהמציאות. תרנגולת הראווה זכתה בפעם הראשונה להרגיש אדמה תחת רגליה, שלא לדבר על דשא רענן, ובחצר האחורית כלואות שאר חברותיה בכלובים קטנים. בעיניי זה מזעזע.

"אף אחד לא היה מתחלף איתן. הצדק אמנם דורש את שחרור בעלי החיים המשועבדים והפסקת הניסויים, אך לכל הפחות הם זכאים לתנאי רווחה מינימליים, לפחות כמו אלה עליהם מלמדים את הסטודנטים בקורסי רווחה שונים. בשנים האחרונות נבנו ושופצו מבנים בפקולטה בעשרות מיליוני שקלים, כך שכמה גרושים לבניית לולי 'חופש', שיקלו במעט את חייהן העלובים של התרנגולות, בוודאי אפשר למצוא".

את טענותיו העלה פורת לרשת החברתית בצירוף תמונות, והזמין את הקוראים לבקר בפקולטה ולהתרשם בעצמם. בעת הביקור במקום התברר, שבדיוק הגיע משלוח חדש של להקת אפרוחים חסרי נוצות למעונם החדש. עגלת הסופר שבה הובאו נראתה מרחוק כמלאה בערימת עופות קפואים במחלקת הבשר. מקרוב התברר שהעופות חיים ושוכבים האחד על השני בערימה.אפרוח אחד ניסה להימלט ודידה באיטיות בחצר. שני עובדים שעסקו באותו זמן בתפיסת עופות ברגליהם בקבוצות של שניים ושלושה, כשהם תלויים באוויר וראשיהם כלפי מטה, לא שמו לב לנמלט הצעיר, שכמעט ונטרף על ידי חתול. פורת מיהר אחריו, הרים אותו בעדינות, ליטף אותו, והחזיר אותו לעובדים, שהכניסו אותו יחד עם שאר האפרוחים לתוך כלובים צרים כל כך, שנראה שבתוכם יש רק שתי אפשרויות: לעמוד או לאכול. אחר כך סיפר פורת שהרגיש את ליבו הפועם של האפרוח. "זו בטח פעם ראשונה שמישהו החזיק אותו כשראשו כלפי מעלה ולא כמו איזה גוש בשר עם רגליים", אמר.

הצצה דרך דלת אחורית לתוך לול התרנגולים הבוגרים מגלה זוהמה. "הם דורכים על הצואה של עצמם ועל רשת תיל מאולתרת, עליה הם עומדים כל חייהם", לוחש פורת. "צפופים בתוך כלובים, בלי מקום לזוז". קשה לתאר את הריח שנפלט מהכלובים. לדברי פורת, הריחות קשים במיוחד, כיוון שהכלובים מלאים בצואה וזקוקים לניקוי.

בשלב זה הבחינו בנו שני העובדים, וצעקו שנעזוב את המקום. כשניסינו לצלם דרשו שנכבה את המצלמה. "אין שום דבר לא חוקי בהצגת המציאות", צעק להם פורת בדרכנו החוצה. "כואב לי שכל כך הרבה אנשים יודעים על המקום הזה ולא מקימים קול צעקה", הוא אומר. "למה אי אפשר היה לספק לתרנגולות תנאים קצת יותר טובים לחיות בהם? למה הן צריכות לחיות בכלובים כל כך קטנים ומזוהמים? זו הרי פקולטה שמתיימרת להצעיד את תחום בעלי החיים קדימה, ומלמדים אותנו בכל כך הרבה קורסים על איך לשמור על רווחתם, אז למה אין קצת יותר חמלה? הרי אם לא היו מתביישים במה שנעשה פה, לא היו מסתירים את הלולים כל כך רחוק מהשער, ולא היו מסלקים אנשים שנכנסים ומנסים לצלם".

"חיה סקרנית"
בארגון זכויות בעלי החיים 'אנונימוס' מספרים כי תלונות לגבי תנאי התרנגולות בפקולטה הגיעו גם אליהם, ומסרו בתגובה כי הדברים מקוממים במיוחד דווקא כאשר הם נעשים במוסד אקדמי, שאמור לה