רחובות. שעות הצהריים. רחוב הרצל שוקק חיים כהרגלו. לפתע ירייה מפלחת את האוויר והמכונית ממנה נורו הכדורים נמלטת מהמקום במהירות. שני צעירים בשנות ה־20 לחייהם מוטלים על הכביש, אחד מהם מפונה לבית חולים כשהוא פצוע באורח בינוני. מותו של השני נקבע במקום.

תקפה ילדים כי חשבה שהציקו לאחיה
מי ישמור על סבא וסבתא?
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

האירוע, שהתרחש לפני כשבועיים, מצטרף לשרשרת ארוכה של ניסיונות חיסול המתרחשים באזור השפלה, בדגש על ראשון לציון, רחובות, חולון ובת ים. האירועים הם עדות לכך שערי השפלה הפכו בשנים האחרונות ליעד מועדף בקרב משפחות הפשע, שבדרכן אל היעד התורן מוכנות גם לפגוע בחפים מפשע. למרות שחלק מהאירועים התרחשו באמצע הרחוב, לאור יום, טרם הצליחה המשטרה לעצור את העבריינים האחראים לכך. הציבור, מצידו, מתחיל לאבד סבלנות, טוען לתחושת חוסר ביטחון ודורש תוצאות.

משתין מהמקפצה
מי שאמון על כל אלה באופן ישיר ואמור לספק הסברים לאזרחים הוא תת ניצב שמעון בן הרוש, מפקד מרחב השפלה בארבע השנים האחרונות. בן הרוש הוא מפקד סמכותי, אחד שלא דופק חשבון ומבקש תוצאות מיידיות. בראיון ראשון מאז החל גל החיסולים, מודה בן הרוש שהוא מרגיש חוסר סיפוק מכך שטרם הובאו האשמים לדין. "חלק מהבעיה היא מערכת המשפט, שדורשת ראיות חותכות וחד משמעיות, לכן לא מספיק שאני עצמי יודע מי הם אותם גורמים עברייניים".
זה לא מנחם את התושבים.

"אני לא מנסה להתחמק. זאת עובדה: באזור שלנו יש חיסולים. יש כאן מלחמת כנופיות, מאבקי שליטה, כסף וכבוד. יחד עם זאת, הערים במרחב שפלה בטוחות. נכון, יש מקרים נקודתיים, והם קשים ומטרידים בתעוזה ובחוצפה שלהם. לבוא באמצע היום ברחובה של עיר ולחסל אנשים זה מטריד, כי החשש הגדול הוא שייפגעו אזרחים".

אולי המשטרה איבדה את ההרתעה. כאמור, החיסולים מתרחשים באמצע היום.
"מבחינתם, לא משנה אם האירוע יתבצע בפינה אפלה או במרכז העיר. הם עושים זאת תוך ניצול חלון הזמן. הם סימנו יעד והמקום לא משנה. אף אחד מהם לא בחר להשתין מהמקפצה, זה פשוט ניצול הזדמנות".

החוקים בכנופיות השתנו? מעכשיו מותר לפגוע גם בחפים מפשע, דבר שבעבר היה טאבו?
"גם היום הם ממוקדי מטרה, אבל יצר הנקמה כל כך חזק, שהם פחות מתחשבים בסביבה. לשמחתי, הכללים טרם נשברו והם לא פוגעים בכל מה שזז".

יושב על הזנב
תופעת החיסולים מדירה שינה מעיניו של בן הרוש. החקירות, שעל כולן הוטל צו איסור פרסום, מטופלות בימ"ר מרכז אך טרם הביאו לתוצאות ממשיות - הגשת כתבי אישום או מעצרים.

"אנחנו עושים הרבה. מיטב המוחות והאמצעים פועלים בכל הרמות כל יום, כל הזמן. אני לא יודע אם לומר לשמחתי או לצערי, אבל אנחנו חיים בתוך סד של מגבלות משפטיות. זה בסדר במדינה דמוקרטית, אבל כדי להביא אנשים כאלה לדין ולמצות אותו עימם, לא מספיק שאנחנו יודעים מי ביצע את המעשים הללו".

אתם יודעים מי עומד מאחורי החיסולים?
"אנחנו יודעים הרבה מאוד. אם היה אפשר להכניס אנשים לבית הסוהר על סמך מה שאנו יודעים מודיעינית ברמת ודאות גבוהה, היה אפשר לטפל בזה באופן קל יותר. זה בסדר שבמדינה דמוקרטית יש מגבלות ואיזונים חוקיים אבל בסופו של דבר, אם אני לא מציג ראיות חד משמעיות, בית המשפט לא מסתפק בוודאות הגבוהה שיש לי".זה בטח מתסכל להמשיך ולעבוד כשאתה יודע שיש לך את העבריין ביד אבל מערכת החוק מעכבת אותך.
"אין לי את הפריבילגיה להיות מתוסכל. אנחנו עובדים, נמשיך לעשות הכל ולא נאבד תקווה עד שנביא את הראיה לבית המשפט. בינתיים, אותם עבריינים יסתובבו חופשי ברחוב. הם זהירים יותר כי הם יודעים שאני יושב להם על הזנב. למרות כל המאמצים, אני לא יכול להבטיח שמחר לא יהיה עוד חיסול".

אתם מפעילים את כל המאמצים, ובשורה התחתונה, השטח כאן בוער ולא הבאתם אף עבריין לדין.
"זה מטריד מאוד שלא הצלחנו לפענח כל מקרה, להגיע לראיות ולהגיש כתבי אישום. ברמה האישית זה מפריע לי. חלק מהמקרים כן פוענחו והיתר נמצאים בשלבים כאלה ואחרים. אנחנו לא גונזים שום תיק. נכון שלא בכל המקרים אנחנו מצליחים להגיע לרוצחים. שוב, ברוב המקרים אנחנו יודעים מודיעינית מי ביצע ואיך, אבל זה לא פשוט לתרגם את זה לראיות".

מולנר ושות'
לדברי בין הרוש, אין קשר ישיר בין החיסולים שנעשו ברחובות לאלה של ראשון לציון. "הקשר הוא ברקע שמאחורי החיסולים. בסופו של דבר מדובר במלחמות של משפחות פשע וכנופיות שנאבקות על כבוד וכסף. זה משהו מתמשך שתמיד היה. לפעמים יש פיקים, כמו עכשיו. אני רואה את כל אזור השפלה כקומפלקס אחד ולדעתי לא נכון לשייך עבריינים לעיר מסוימת. הם לא מנסים להשתלט על עיר זו או אחרת. יש כאן משפחות שמוכרות בתקשורת, כמו מולנר ואברג'ל".

מה יש להם לחפש בשפלה?
"הימורים, ש