העליון יצא גבר: ללילה חוקים משלו, ולא נדיר למצוא מסיבות שההשתתפות בהן מותנית בגיל מסוים – למשל בנות מגיל 17, בנים מגיל 21. לפעמים אפילו הכניסה, רק בשביל בנות, היא בחינם.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

בשנת 2009 הגיע לאחד המועדונים ברחובות פאבל פרוז'אנסקי, בן 27, שכל חלומו היה לרקוד במשך כל הלילה. למרבה ההפתעה, בכניסה למועדון נאמר לו כי הכניסה היא לבני 25 ומעלה, אבל גברים יורשו להיכנס אליו רק אם הם בני 27 ומעלה. פרוז'אנסקי, אז בן 25, ניסה להגיע להבנות עם הסלקטור שבכניסה, אבל זה אמר לו מפורשות שמכיוון שהוא גבר הוא לא יכול להיכנס, וכי אם היה אישה – היה נכנס.

קורותיו של הלילה המאכזב הזה נדונו מאז במספר בתי משפט, שם תבע פרוז'אנסקי סכום של 30 אלף שקל על אפליה על רקע מיני, לפי חוק האוסר להפלות בכניסה למקום ציבורי בשל גזע, מין וכדומה.

לאחר שבית המשפט לתביעות קטנות דחה את התביעה, ערער פרוז'אנסקי למחוזי שם קבעו השופטים כי האפליה מותרת ומוצדקת, שכן "גברים מועדים לפורענות יותר מנשים, גברים מתפתחים נפשית יותר לאט מנשים, נשים מגיעות לגיל מצוות יותר מוקדם מגברים", ואפילו ש"נשים זמינות לקיום יחסי מין יותר מוקדם מאשר גברים".

פרוז'אנסקי לא ויתר וערער לבית המשפט העליון, שם, לשמחתו, מצא הבנה: השופטים קיבלו את תביעתו וקבעו כי אין להפלות גברים במקומות ציבוריים אך ורק בשל היותם גברים. השופט יורם דנציגר כתב על החלטת המחוזי כי מדובר בהכללה ובהכתמה של כל המין הגברי.

השופט סלים ג'ובראן הוסיף ש"מדיניות האפליה של המועדון יוצרת אווירה מגדרית היררכית ובכך שהמועדון מכניס גברים מבוגרים ונשים צעירות, הוא בעצם משדר לקהל הבליינים – בואו אלינו, כי פה יש נשים צעירות ויפות, ובכך מושך גברים מבוגרים, שמטבע הדברים אמידים יותר". כמו כן קבע השופט כי מדיניות האפליה שנוקט המועדון מהווה גם אפליה חמורה כנגד נשים: "מדיניות האפליה על פיה פועלת המשיבה לא יכולה להתקיים, וזאת, לא בשל הפגיעה הנגרמת לגברים, אלא בשל הפגיעה החמורה המגולמת במדיניות המשיבה, היא הפגיעה בנשים".

כמו כן קבע השופט ג'ובראן כי: "תופעת הסלקציה בכניסה למועדונים על בסיס מאפיינים כמין, מוצא וגזע מעידה כי טרם מוגרה האפליה מארצנו.

"עצם תופעת קיומם של סלקטורים שכל תפקידם לסנן את קהל המבלים ולבחור את אלו הנתפסים כ'ראויים', לרוב על בסיס תפיסות סטריאוטיפיות היא תופעה מטרידה, וספק אם יכולה להימצא מוצדקת, למעט במקרים נדירים".

אחרי שנתיים וחצי של דיונים בבתי משפט קבעו השופטים כי פרוז'אנסקי הופלה בשל מינו וחייבו את המועדון לשלם לו קנס של 20 אלף שקל ו־10 שקל שכר טרחת עורך דין.