שוק על הכוונת: בשבת בבוקר, בזמן שתושבי רחובות רק התעוררו ליום האחרון של חופשת החג, הגיעו שני גברים על טרקטורונים למתחם השוק הסיטונאי בעיר, מקום ששקק חיים רק כמה ימים לפני כן. השניים, פניהם מכוסות בקסדות, שלפו אקדחים וירו 15 יריות לעבר השומרים ששהו בבוטקה שבכניסה. לאחר מכן נמלטו מהמקום. שומר אחד נפצע באורח בינוני והשני באורח קל. שניהם הובהלו לבית חולים "קפלן".

גם הכייסים עושים שוק ברחובות
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

בכל יום אחר זה היה יכול להיגמר הרבה יותר גרוע. מיד אחרי הירי הגיע למקום מפקד תחנת משטרת רחובות, סנ"צ עופר דגן, מלווה בכוחות משטרה גדולים, שהחלו בסריקות אחר חשודים. בינתיים טרם נעצרו היורים. הם באו, ירו, ונעלמו כאילו בלעה אותם האדמה.

במוצאי שבת, בעקבות החקירה הראשונית, ערך דגן שימוע מתוך כוונה לסגור את השוק הסיטונאי באופן זמני מחשש לשלום הציבור. סנ"צ עופר דגן: "זהו אירוע חמור לכל הדעות ובגלל שהתרחש בשבת, בנס לא קופחו חיי אדם".

לדבריו, "במסגרת החקירה, התברר שהתנהלות כזו או אחרת של אנשים בשוק, עלולה לסכן את שלום הציבור. אם באים ויורים על הבוטקה של השומר לא צריך להיות איש משטרה כדי להבין שיש כאן התרחשות פלילית. מה גם שהיו אירועים קודמים וכל אלה מעידים על סכנה לשלום הציבור, לכן ביצעתי את השימוע. זה הליך נדיר וייחודי, ואם מצאתי לנכון לעשות זאת, המצב לא טוב".

בינתיים הורה דגן לחברה המנהלת את השוק לשכור חברת שמירה שתאבטח את המקום. על פי חוק, בכל מקום שיש בו חשד להפרת הסדר הציבורי, רשאי מפקד תחנת המשטרה להתנות את תנאי הרישיון בהגבלות שונות. במקרה של השוק, אומר דגן, השמירה היא תנאי הכרחי. "זה התנאי שלנו כדי שלא נסגור את המקום, למען אבטחת שלומם של באי השוק".
"באו אנשים מבחוץ"

“השמועה אומרת שבאו אנשים מבחוץ לתוך השוק. לא היינו כאן, זה היה בשבת. לא נעים, אבל אין לנו ברירה, ממשיכים הלאה", אומר אחד הסוחרים. "אנחנו לא אנשים מלומדים. ירקנים שבסך הכל רוצים להתפרנס, גם ככה קשה לנו. מי שיכול היה לעזוב, עזב מזמן. זה מה שאנחנו יודעים לעשות, שורדים".

עורך דינם של חברת הניהול והסוחרים, ירון פורר: "תפקיד המשטרה לחקור, למצוא את האשמים, להביא אותם לדין ולא להפיל על אזרחים הגונים וישרים להגן על עצמם. הכי קל זה להגיד תיקחו מאבטחים ותגנו על השוק. אם מישהו יירה בקניון, יסגרו את הקניון? מה הסוחרים אשמים? בשוק הסיטונאי בתל אביב היתה ניידת קבועה. במקומות אחרים בשווקים יש נוכחות של שוטרים וניידות סיור".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות רחובות"