הרב האתיופי נשאר בחוץ: ברוגז לפני יום כיפור. רב העדה האתיופית ברחובות, יצחק זגאי, לא הוזמן לאירוע לציון 20 שנה למבצע שלמה, אותו ארגנה הנהלת מוקד הקליטה העירוני. “זה לא בגלל ענייני כבוד, אבל אני לא אגיע למקום שלא הוזמנתי אליו", הוא אומר.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"
איפה לומדים תלמידים רק עם סייעות?

לדבריו, "בעירייה מתנהלים כאילו זאת מסיבה פרטית. נראה לי תמוה שלא הייתה ועדת היגוי, לא שיתפו את יועץ העירייה לענייני יוצאי אתיופיה, ולא את נציגי העדה, שום דבר. כאילו זה כסף פרטי של מישהו. מסיבת חברים עושים ככה, לא אירוע כזה חשוב".

הרב זגאי הוסיף כי רבים מחרימים את האירוע וכועסים על כך שמרכז הקליטה לא התייעץ בנושא עם נציגי העדה האתיופית בשכונת קריית משה.

מנהל מתנ"ס קריית משה, גולן ביטון, ותושבים התומכים ברב זגאי, הפיצו עצומה להחרמת האירוע, שצפוי להיערך באולם ויקס במכון ויצמן במעמד ראש העירייה, רחמים מלול. "הארגון לא נעשה על פי הנוהל המקובל כבר הרבה שנים - לשתף את התושבים ולהחליט ביחד על תכני האירוע", אומר ביטון, "אפשר היה להשתמש באולם שלנו וגם לתת ללהקה המקומית שלנו להופיע, אפילו כחימום. רק על האולם הם שילמו 15 אלף שקל, לא חבל?".

דני מרשה, שהקים את עמותת "מנוף ישראל" למען קידום יהודי אתיופיה לפני שש שנים: "האבסורד הוא שהרבה אנשים אפילו לא שמעו על היום הזה. למה לא לשתף את כל הגורמים בתוכנית? אנחנו כועסים שאפילו את המנהיג הרוחני שלנו, את הרב שלנו זגאי, לא הזמינו. זה לא נראה טוב".

במשרד הקליטה הסבירו כי ניתן מענק של 90 אלף שקל עבור חגיגות לציון שני עשורים למבצע שלמה, וכי כל מוקד הקליטה מארגן את החגיגות לפי ראות עיניו.

בעירייה בחרו לא להתייחס לאי־ההזמנה של הרב ונמסר כי "העירייה מברכת את בני העדה האתיופית לציון 20 שנה למבצע העלייה ארצה, מזמינה את כולם לכבד את האירוע החשוב ולשים בצד את המחלוקות הפנימיות בין הפעילים. אנו בטוחים כי כולם רוצים בטובת התושבים וכי המטרה המשותפת תביא להצלחת האירוע".