מאיפה אבא שלך?: הורי הילדים הנרשמים לגנים העירוניים של עיריית רחובות קיבלו בשבוע שעבר טפסים של משרד החינוך והעירייה, שבהם נתבקשו לציין, בין היתר, מהי ארץ מוצאם ומהו מקצועם.

לא תאמינו איזו מגבלה יש בגן בגבעתיים
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

שאלות אלה עוררו כצפוי זעם רב בקרב ההורים. "אני לא מבין מה זה מעניין את העירייה מהי ארץ המוצא שלי. זאת לא בדיקת הריון ואין חשש לבעיות גנטיות", אומר אחד ההורים שבנו עולה השנה לגן עירוני, "האם בארצות הברית שואלים את המהגרים מכל העולם מהי ארץ המוצא שלהם? לא. אני יודע את זה מקרוב, הייתי שם. כולנו כאן ישראלים וארץ המוצא לא צריכה לעניין אף אחד, אני לא מבין למה המידע הזה חשוב להם".

עוד הוסיפו ההורים בכעס כי העירייה מנסה להציג את הטופס כאילו נועד לתרום לכבוד הילד ולתרבותו, אבל "הטופס מחזיר אותנו לשנות ה־60', לאפליה בין אשכנזים למזרחים, אלה בדיוק הפרטים שהובילו לתיוג שלהם. מי שהגיע ממרוקו או מרוסיה לא מעוניין להישאר מרוקאי או רוסי, כולם רוצים להיות ישראלים ולא רוצים דעות קדומות הנובעות מארץ המוצא".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "מדובר על שאלון להורים שמטרתו הכרות עם קהילת הילדים. להבדיל מהניסיון להציג את השאלון כמבדל, מטרתו דווקא לאחד בין התרבויות, ההרגלים והמסורות השונות. ברחובות מתחנכים ילדים ששייכים לכ־70 קבוצות אתניות שונות.

"אנחנו רוצים לכבד כל אחת מהן ולתת במה לתרבותה. בסיס החשיבה הוא להכיר ולכבד את התרבויות השונות וליצור בינינו תרבות ומסורת משותפת. ברמה המקצועית מדובר במידע שמאפשר תכנון פתיחת תוכניות שיתאימו לצורכי הילדים, בהתאם להוראות משרד החינוך שנכתבו עוד ב־1997 במדריך לניהול גני ילדים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "נוהל כרטיס תלמיד קובע "בכרטיס יירשמו הפרטים הבאים: פרטי ההורים ו/או האפוטרופוס; שם פרטי, שם משפחה, כתובת, מס' טלפון בעבודה ובבית..." (חוזר מנכ"ל תשנ"ד/ 9).

מבדיקה מול הרשות המקומית עולה, כי השאלון להורים נועד לאפשר להכיר ולכבד את התרבויות השונות, וכן נועד להוות בסיס לפיתוח תוכניות בהתאם לצרכים השונים. יש לציין, כי הפיקוח ירענן את הנהלים בנושא ברשות המקומית, ויפעל להחלפת הטפסים לאלו העדכניים".