המרדף אחרי תצלום הדורס: מזה כשבועיים מחפשת המשטרה אחר אדם שצילם תאונת פגע וברח ברחובות, בה נפצע באורח קשה נער בן 13. התאונה אירעה קצת אחרי 23:00, כשהנהג דרס נער שרכב על אופניים בצומת הרחובות הירשנזון/טשרניחובסקי. הנער נפל על הכביש, איבד את הכרתו והועבר לבית חולים תל השומר, שם אושפז כשהוא סובל מפגיעת ראש קשה והוא מורדם ומונשם.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

מחקירת האירוע עולה כי, שני נערים כבני 13 חזרו מבית הכנסת כשהם רכובים על אופניהם אל ביתם. אחד מהנערים נפגע על ידי מכונית פרטית מסוג שברולט בצבע כהה שהגיעה מכיוון הקניון ונסעה לכיוון דרום. הנער נפל סמוך לשפת המדרכה ונחבל קשה בראשו.

כתוצאה מהפגיעה נשברה מראת הצד הימנית של כלי הרכב ונפלה על הכביש (בית המראה נפגע אך נשאר מחובר). עדי ראייה מספרים כי הנהג הפוגע יצא מכלי רכבו לאחר הפגיעה כשהוא מכסה את ראשו בקפוצ'ון כהה. כשהבחין בנער הפצוע חזר למכונית במהירות וברח ממקום התאונה, כשהוא מאיץ את רכבו למהירות גבוה תוך זמן קצר ונעלם לכיוון דרום.

אמו של הנער, היתום מאביו, שהתה באותו זמן בהלוויה, הוזעקה לבית החולים ומאז לא משה ממיטתו במחלקת טיפול נמרץ. לאחר שבעה ימים בבית החולים, התעורר הנער ושב לביתו. "חיינו בתוך סיוט", אומרת האם, "עד שהוא התחיל לתקשר איתנו היו חששות כבדים באשר למצבו. חיכינו לרגע שהוא יתעורר. כשזה קרה זה היה הרגע הכי מאושר בחיי. הוא עדיין לא הולך יציב, וסובל מחולשה ומכאבים כתוצאה מסדק בכתף. יעבור עוד זמן עד שיחזור לעצמו".

יש לך מה לומר לנהג הפוגע?
"אני מקווה שהוא יסגיר את עצמו. אני מבינה שגם לו לא קל. בכל זאת הוא יכול להתנצל ולהתעניין בשלום הילד. קשה לי לקבל את הבריחה ואת ההתעלמות".

פשוט נתן גז
במשטרה, שם הקימו צוות חקירה מיוחד לתיק, אומרים כי הנושא הפך להיות מטרה מרכזית בלשכת התנועה. רכז הבוחנים רנ"ג זמיר יואש: "העובדה שהנהג ברח מהמקום בלי להושיט עזרה מזעזעת. הגענו למקום וראינו את הילד שרוע על הכביש במצב של חוסר אונים, כשהוא פצוע קשה. אתה פוגע ועולה לרכב, נותן גז ובורח? תגיש לו עזרה, תראה מה קרה".

פקד יוסי אוחיון, ראש מדור תאונות דרכים: "צוות החקירה פועל בימים האחרונים ברמת השטח עובר מבית לבית ושואל על עדי ראיה לאירוע, ותלה מודעות בכל השכונה ובכל האזור. מעט אנשים מתקשרים למרות שידוע על עדי ראיה. עד ראיה אחד מרכזי עדיין חסר והוא העד שצילם את האירוע".

איך אתם יודעים שמישהו צילם?
"משום שיש עדי ראייה אחרים שטוענים ששמעו אדם צועק 'אל תדאגו, צילמתי את כלי הרכב!'. מאותו רגע הוא לא יצר קשר עם המשטרה ולא היה בשטח בעת גביית העדויות. האיש דרוש לנו ביותר והוא יקצר את ההליכים".

בשבע השנים האחרונות היו באזור 23 תאונות פגע וברח ובכל המקרים נמצאו הנהגים הפוגעים. העונש המרבי על הפקרת פצוע עומד כיום על 9 שנות מאסר. ראש לשכת התנועה רפ"ק שי מזרחי, "כל שוטרי לשכת התנועה מעורבים בכל פעולות החקירה בפרשה, ועובדים יומם ולילה מסביב לשעון. כל טלפון מקפיץ את כולם. כל עדות נבדקת".

יכול להיות שהוא ייעלם ולא יימצא לעולם?
רפ"ק מזרחי: "אנחנו נגיע אליו כי בכך שפגע וברח הוא עשה את טעות חייו – אחרי שהם נתפסים הם מבינים את גודל הטעות. העצה הכי טובה שאני יכול לתת לו היא לבוא ולהסגיר את עצמו, זה עדיין יהיה לזכותו משום שבוודאות אנחנו נגיע אליו. האדם שצילם חשוב לנו. עד כה נחקרו מספר חשודים. יש חשוד נוסף ונגיע אליו בוודאות. זוהי חובה מוסרית להביא אנשים מהסוג הזה לדין".

יש הערכות לגבי זהותו של הנהג הפוגע?
"ייתכן שהיה שיכור, פסול נהיגה, אולי בעל עבר דומה בתאונת דרכים והיה מעורב בתאונה קטלנית. אלף ואחת סיבות יכולות להיות הגורם לכך שברח מהמקום. אי אפשר לדעת מה עבר לו בראש ברגע הקריטי הזה. אבל בלי קשר לסיבות הללו, יש זכות וחובה מוסרית אחת, והיא לצאת מכלי הרכב ולסייע לפצוע".

רפ"ק יואש: "הפגיעה בכלי הרכב לא בולטת, הוא לא חייב תיקון, אז הוא המשיך בנסיעה. הוא יכול לעבור על ידך ולא נדע שהוא היה מעורב בתאונה. חברים, שכנים, מוסכניקים שתיקנו את המראה, אני מזמין אתכם לעדכן אותנו בכל פרט שולי".
בוחן התנועה רס"ם איציק ברק מוסיף: "כל מי שיש לו שביב מידע או חושב שמה שהוא רוצה לומר לא רלוונטי, שיבוא לעדכן אותנו. אנו זקוקים לכל פיסת מידע".