הסתבך בלידה: "בלידה הראשונה שלי כדולה מתלמד הבאתי איתי לבית החולים כריות מגע, שוקולד מעולה ושמנים אתריים. החלפתי סדינים, החלפתי דיסק, עמעמתי אורות וכיבדתי בשוקולד. יצרתי בחדר הלידה אווירה שונה לגמרי". כך סיפר הדולה, מיכאל, ל"ידיעות רחובות" בראיון שנערך איתו ביוני 2007. השבוע נעצר הדולה בחשד לביצוע מעשי סדום, אונס ומעשים מגונים בנשים בהן טיפל.

"הליווי שלי מתחיל בשבוע ה-14", סיפר מיכאל (רק שמו הפרטי הותר לפרסום היום בידי בית המשפט המחוזי בפתח תקווה-ג.מ) אז. "אצלי הן שותות מיץ משערות תירס, שוהות באמבטיית צנוניות שעוזרות לגרד, מקבלות תרחיץ מזרעי חבושים טחונים במים פושרים ואמבטיית רוזמרין עם לבנדר לכפות הרגליים, נגד צרבות". כשנשאל אם העובדה שהוא גבר לא יוצרת סיטואציות מביכות, אמר כי "ההחלטה על ליווי של דולה מתקבלת בין בני הזוג כך שהתפקיד שלי מוגדר מראש, אם כי בכל רגע נתון אני יכול לקחת צעד לאחור ולתת את הבמה לבעל. זה לא קורה בדרך כלל כי שיתוף הפעולה הוא קריטי".

הגורו של ההיריון
לאחר שהתפוצצה הפרשה, שזכתה לשם 'חבלי לידה', דבריו של הדולה עשויים לשפוך מעט אור על דיוקנו של המטפל הכריזמטי, שהצליח להסעיר קהילה שלמה של נשים הרות מהאזור. רבות הכירו אותו, נעזרו בשירותיו וחלקן אף סגדו לו והפכו אותו לגורו בתחומו.


עו"ד ששי גז עם הדולה החשוד. "תופעת העדר". צילום: עופר עמרם

תחילתה של הפרשה בהתכתבויות בפורום היריון ולידה ב'תפוז', שם התלוננה אחת הנשים כי חברתה עברה הטרדה מינית. קולגה של הדולה ומדריכת ההכנה ללידה מאזור המרכז סיפרה: "אחת מהמטופלות סיפרה על טיפול שעשה לה כחוויה מאוד משפילה. המטרה הייתה ללמד אותה ואת בן זוגה שנכח במפגש כיצד להתכונן ללידה. לדבריה, הוא עשה לה גם עיסוי פירנאום שזה עיסוי באיבר המין הנשי, כדי להדגים לבעל. הטיפול עצמו נעשה בעירום מלא. כשהיא סיפרה את הדברים, הצטיירה תמונה מאוד מחשידה".

עם היוודע הדבר, פורסמה בפורום הודעה שהדגישה בפני נשים מה אסור ומה מותר לעשות במהלך טיפול של דולה, מבלי לזהות את פרטי המקרה ואת המטפל. "כשאתן בטיפול (עיסוי, רפלקסולוגיה, דיקור, או כל טיפול אחר) אתן לא אמורות להגיע לעירום מלא", נכתב. "אתן לא אמורות לחשוף את אבריכן הפרטיים. אתן לא אמורות לעשות דברים שאתן חשות איתם שלא בנוח". כמו כן נכתב כי אין זה תקין שעיסוי הפרינאום יתבצע על ידי מישהו פרט ליולדת או לבעל, אלא אם כן היא ביקשה זאת בעצמה.

"תוך יומיים-שלושה היו המון פניות של נשים שסיפרו שהן עברו חוויות לא נעימות. היינו בהלם. מה שכאב עוד יותר זה שההמלצות עליו הגיעו מתוך הקהילה של ההיריון. הוא הצליח להפוך את עצמו לגורו, לדמות מובילה ופגע באמון של כולם", מספרת הקולגה. "גם ככה, להכניס גבר לתפקיד הדולה זה קשה לעיכול. הוא היה כזה נחמד ונעים הליכות וחבר של כולן וקנה הרבה אנשים. מדי פעם, כשהיו עליו התקפות בפורום, הן נקטלו על ידי עדת מעריצות שהוא צבר".

אחרי שהפרשה פורסמה, כתבה אחת הנשים בפורום: "חייבת להגיד שקרו שם הרבה דברים שלא הרגשתי איתם בנוח. כולל עירום מלא, עיסוי השד ועוד כמה דברים די מזעזעים. יצאתי די בטראומה, אבל הרגשתי שאני פשוט לא פתוחה מספיק, ולא שקורה כאן משהו שהוא אובייקטיבית לא ממש תקין או הגיוני".

"יחס מלכותי ליולדת"
לעומת התיאורים המזעזעים שמייחסים היום לדולה, מהראיון שהוא נתן לכתבתנו ורד קמינסקי ב־2007, עולה במידה רבה דיוקן של אדם מן השורה, שבחר במקצוע קצת שונה. הוא סיפר כי בתחילת דרכו הגיעה אליו אישה הרה ושאלה אם יוכל לטפל בה. מכאן הדרך להפוך לדולה הייתה קצרה. הוא נרשם לבית ספר המתמחה בהכשרת תומכות לידה, הגבר היחיד בין תריסר נשים. "לידה זה הדבר הכי טבעי בעולם. בתהליך של לידה, יולדת צריכה לקבל יחס מלכותי. לידה היא עניין משימתי. זה אומר שכמעט כל ציר מתקבל במקום אחר, על הכדור, במקלחת עם מים חמים או בכריעה על המיטה", אמר בראיון.

"רק לרופאים מותר לגעת"
הדולה תיאר את תפקידו של הבעל כחלק אינטגרלי מהטיפול: "בן הזוג הוא נדבך קריטי בלידה. הוא לא יושב בצד, אלא פעיל ומשמעותי בתהליך. יש לו תפקיד ואנחנו צריכים לחלק בינינו את הכוחות ולדאוג להצלחת המשימה, גם דולה הוא בן אדם שצריך לצאת לשירותים ולנשום מדי פעם".

"העובדה שמדובר בדולה גבר נשמעת לא טוב, נשמעת מגוחכת ומצחיקה", אמר השבוע עו"ד ששי גז המייצג את הדולה החשוד, במהלך הדיון להארכת מעצרו בבית המשפט השלום בפתח תקווה, בסופו הוארך המעצר ב־11 יום.

"זה לא אדם שיושב במרתפים ועניינו הוא עניין מיני. מדובר בעו"ד שלומד מקצוע כמטפל, מתראיין בריש גלי שהינו דולה, אחת הטובות, ושבכוונתו לכתוב ספר על המקצוע", אמר גז. "אני בטוח שאם המשיב היה אישה לא היינו מגיעים לב