יצא מכלל סכנה: תינוק בן שמונה ימים נחלץ בשבוע שעבר מסכנת מוות לאחר שסבל מדימום בעקבות ברית מילה. התינוק, שנחתך במהלך הברית, הובהל לבית חולים קפלן על ידי הוריו, תושבי אשדוד. הפצע נתפר והתינוק יצא מכלל סכנה, עבר לאשפוז במחלקת הילדים להמשך השגחה ושוחרר לביתו.

דיווח על המקרה הועבר למשרד הבריאות. רופא אורולוג, ד"ר אלכסיי קובלונוק, אמר: "בשל כמות הדם הקטנה בגופו של תינוק, מקרה של דימום לאחר ברית המילה עלול לסכן חיים, לכן אין להתמהמה. יש להגיע מייד לחדר מיון".

אמו של התינוק סיפרה כי לאחר לידה תקינה לחלוטין נערכה לרך הנולד ברית מילה כהלכתה. "במהלך הברית לא נראה משהו יוצא דופן או לא תקין. זהו בן ראשון שלי לאחר שתי בנות. רק לאחר הורדת התחבושות הבחנתי בדימום בלתי פוסק. שמתי שמן ועטפתי בצמר גפן וחיכיתי 10 דקות, והצמר גפן היה ספוג בדם רב.

"התקשרתי למוהל והוא אמר לי לנסות לעצור את הדימום עד שיגיע. ניסיתי לעצור את הדם וראיתי שאני לא מצליחה, אבל הוא אמר לי להחזיק עוד. הפעלתי שיקול דעת לאחר שראיתי את המצב והגעתי בכל זאת לחדר המיון. כשהגענו, האורולוגים בדקו את התינוק ותפרו לו את המקום במטרה לעצור את הדימום. התינוק נרגע ואז גם אני נרגעתי".

ד"ר קובלונוק הוסיף כי התינוק הגיע עם דימום משמעותי: "הרופאים ערכו בדיקה פיסיקלית ובמהלכה נתגלתה תחבושת ספוגה בדם. לשמחתנו, מצבו הכללי של התינוק היה יציב, עם תפקודי קרישה תקינים. כמות הדם הכללית של תינוק בן כשבוע היא 250 מיליגרם, זאת אומרת רבע ליטר בלבד.

"כל איבוד דם, אפילו אם מדובר בטיפות בודדות, הוא משמעותי ועלול לגרום נזק בלתי הפיך ואפילו למוות. לכן הוחלט לא לבזבז זמן ולבצע תפירה במקום. התפירה צלחה והדימום נפסק לשביעות רצוננו".

ולהורים שילדם עבר זה עתה ברית מילה קורא ד"ר קובלונוק להיות ערניים: "חייבים לפתוח את החיתול ולבדוק שאזור החיתוך לא מדמם. בכל מקרה של דימום חובה להגיע לחדר המיון ולא להתמהמה או לנסות לפתור את העניין בטלפון. המצב הכללי עלול להידרדר במהירות ולהחמיר את מצבו של התינוק. רופא מוסמך חייב לבדוק את כמות הדם בגוף ואת תפקודי הקרישה, ובמקרה הצורך לתפור את המקום".