שירות חדש בקפלן: לייזר 'אור ירוק' לטיפול מיקרו כירורגי במחלות מיתרי הקול, ללא צורך בניתוח ובהרדמה כללית. לאחרונה החלו במחלקת אף, אוזן וגרון בבית החולים להשתמש במכשיר הלייזר החדשני, שמטפל בבעיות הגורמות להפרעה בתפקוד היום יומי כמו צרידות, עיוות הקול, וגידולים שפירים וממאירים, שבמקרים מסוימים אף מסכני חיים.

הטיפול מתחלק לשניים: הסוג הראשון הוא טיפול אסתטי לשימור ולשיפור הקול. שירות זה הוא מחוץ לסל הבריאות וניתן על פי תעריפים שנקבעו על ידי קופ"ח כללית. הסוג השני הוא טיפולים רפואיים למטופלים הסובלים מסרטן הגרון או ממצבים טרום ממאירים, הזכאים לקבלת החזר מלא מקופת חולים כללית.

בשנתיים האחרונות מפעילה מחלקת אף, אוזן וגרון יחידה לאבחון ולטיפול כירורגי במחלות מיתרי הקול, שאותה מנהל ד"ר יונתן להב. "מכשיר הלייזר המשוכלל והמתקדם הוא בעל תכונות פיסיקליות ייחודיות המאפשרות לרוב האנרגיה להתרכז ברקמה החולה, וכך מעט נזק נגרם לרקמות בסביבה", הסביר ד"ר להב. "המכשיר מסוגל לפגוע באופן סלקטיבי ברקמות חולות, עשירות בזרימת דם, תוך כדי פגיעה מינימלית, אם בכלל, ברקמות הבריאות של מיתרי הקול".

ד"ר להב הוסיף כי "יתרון משמעותי נוסף של המכשיר החדש הוא שקרן הלייזר מועברת באמצעות סיב גמיש ולא רק באמצעות צינורות ישרים וקשיחים. עובדה זו מאפשרת ביצוע טיפול בהרדמה מקומית במרפאה, ללא צורך בחדר ניתוח ובהרדמה כללית. כעת הטיפול יכול להסתכם בביקור מרפאתי קצר וקל יותר מטיפול אצל רופא השיניים".

מרגלית לב, תושבת ירושלים, היא אחת מהמטופלות הראשונות במכשיר. "הטיפול היה הכרחי כי נמצאו נגעים על מיתר הקול הימני", אמרה לב. "לשמחתי הם הוסרו בעזרת הלייזר באופן פשוט ונוח ונמסר לי שהכול בסדר. השימוש בקול מאוד חשוב לי כי אני רכזת חולי טרשת נפוצה בהדסה ירושלים, ואני משתמשת בקולי במהלך הפעילות לשילוב המרצים והעובדים שעוסקים במחלה".

יעקב פלג, בן 60, תושב רחובות, שטופל גם הוא במכשיר, אמר כי הוא הרגיש כלום במהלך הטיפול אלא רק הקשיב להסברים של הרופא.

מנהל בית חולים קפלן, פרופ' יעקב יהב, אומר כי מדובר בבשורה מהפכנית לחולים רבים אשר עד כה נזקקו לניתוחים חוזרים בהרדמה כללית, על כל הסיכונים המשתמעים מכך. "כעת חולים הסובלים מבעיות במיתרי הקול, שנאלצו עד היום לנסוע לקבלת טיפולים ארוכים ויקרים בחו"ל, יכולים לקבל את הטיפול בארץ".