בשורה ליוצאי אתיופיה ברחובות: בית כנסת ומרכז תרבות נפתח עבורם ומהווה בית עבור צעירים ומבוגרים כאחד. בית הכנסת נפתח לאחר שקבוצת בני נוער עולי אתיופיה, פנו בבקשה לחברי גרעין המורים של מכללת "אורות ישראל" (לשעבר מורשת יעקב) ברחובות, בבקשה לתת להם מקום משלהם, שבו יוכלו להרגיש חלק מקבוצה.

לפני כשלושה חודשים פנה א', נער יוצא אתיופיה, לקפיאלו בוגלה חבר גרעין המורים של מכללת "אורות ישראל" ברחובות, אף הוא עולה מאתיופיה, בבקשה יוצאת דופן. לדבריו, הסיבה למצוקת הנוער העולה נעוצה בהרגשת חוסר משמעות, ובכך שהם תמיד נמצאים בצד הנזקקים. "אנחנו זקוקים למקום שייתן לנו משמעות לחיים, מקום משלנו, שבו נוכל להעצים זה את זה - בית כנסת", הוסיף.

קפיאלו פנה לחברי הגרעין שיחד איתו פנו לעיריית רחובות, בבקשה להקצות מבנה שישמש בית כנסת לבני העדה. לאחר מסע שכנועים הצליחו חברי הגרעין לזכות במבנה ומאז פתיחת מרכז התרבות ובית הכנסת ניכרת ירידה במפלס האלימות והשוטטות של הנערים.

א' מספר על השינוי שהתחולל בו בעקבות פתיחת בית הכנסת: "היה לנו מאוד חשוב לקבל מקום שבו נוכל להיות כולם ביחד ולחזק אחד את השני. לא רציתי שאחרים יעברו את מה שאני עברתי. הייתי חוזר הביתה, תמיד משועמם, ולהורים לא היה מענה לבעיות שלי.

"המרכז לעולי אתיופיה שמשמש גם כבית כנסת הוא מקום רק שלנו, שבו לא שופטים אותנו, ושנותן לנו תקווה לחיים".

בוגלה מוסיף: "הרבה מבקשים לעזור לעולי אתיופיה ואנחנו מעריכים מאוד את הרצון הטוב, אבל אנחנו רוצים להיות מסוגלים גם לעזור ולא רק להיות נזקקים. מקום שהוא שלנו נותן לנו הרבה כוח, מזכיר לנו למה אנחנו מסוגלים כעדה. בית הכנסת ומרכז התרבות בהחלט נותנים את המענה הזה.

"פניתי לחברי הגרעין האחרים בבקשה לעזרה, והם מייד הבינו את הצורך של העדה ובעיקר של הנוער במקום משלהם. עשינו ימים כלילות כדי להשיג את האישורים הנדרשים ולשכנע את האנשים הנכונים לתת לנו מבנה שישרת את הצרכים של העדה".

גרעין המורים של מכללת "אורות ישראל" מורכב מבוגרי המכללה, ופועל בשכונת אושיות זו השנה השישית. על פי נתוני משטרת רחובות, מאז החל הגרעין בעבודתו חלה ירידה במספר גניבות הרכב בשכונה, מ-99 מקרים בשנת 2005 ל-43 ב-2008 ובשנת 2009. מתחילת שנת 2010 היו רק 27 גניבות רכב, ירידה של 57%.

בתחום ההתפרצויות לדירה נרשמה ירידה מ-119 התפרצויות לדירה בשנת 2005, ל -7 התפרצויות בשנת 2008. גם בתחום הפריצות לרכב חלה ירידה של 62% כמו גם צניחה של 88% במקרי הפריצה לבתי עסק.

מנהל גרעין המורים "מורשת יעקב" שעל יד מכללת אורות ישראל, אופיר אבוקסיס. "ראינו שהנערים שיושבים על הברזלים בשעות הקטנות מתעניינים ורוצים גם הם את חלקת האלוהים הקטנה שלהם.

העירייה עשתה הרבה עבור הקהילה בכך שהאמינה בנו והעמידה לרשותנו כמה מקלטים לפעילות, שם יש ציוד ואפשרויות לימוד לבני הנוער. המקום הקהילתי גורם להם לגאוות יחידה. לאט לאט הגיעו יותר ויותר תלמידים והורגש הצורך במקום מיוחד עבור בני הנוער האתיופי. חבר הביא חבר והקבוצה גדלה. מבחינתי, אם הפרוייקט שלנו יועתק למקומות אחרים, עשינו את שלנו".