מתנגדים למינוי: סוגיית מינויו של רב אתיופי בנס ציונה עלתה לדיון ציבורי בישיבת מועצת העיר שהתקיימה בשבוע שעבר. ראש העירייה יוסי שבו הביע את דעתו בישיבה כנגד מינוי הרב, אף על פי שמשרד הדתות אישר את המינוי.

סוגיית מינוי רב לבני העדה עלתה על הפרק כבר בפברואר 2009, אז שלח מנכ"ל המשרד לשירותי דת, אביגדור אוחנה, מכתב לראש המועצה הדתית בעיר, עופר עוזי, מכתב שבו אישר את המינוי. הכוונה הייתה שהרב ישרת גם את יוצאי אתיופיה המתגוררים בראשל"צ.

באוקטובר השנה פרסמה המועצה הדתית מכרז לבחירת רב. לאחר מכן פנו רבני העיר, שאול אחרק ואברהם צוריאל וכן ראש העירייה יוסי שבו במכתב לשר לשירותי דת, יעקב מרגי, שבו הם הביעו את התנגדותם להליך וציינו שהדבר נעשה שלא בידיעתם וללא שיתופם. הם כתבו בין השאר: "הננו רואים בחומרה רבה נקיטת ההליך, אשר בא למנות אישיות רוחנית ציבורית אשר אף נושאת תואר 'רב', ללא שיתוף העירייה ורבני העיר".

בישיבה שהתקיימה בשבוע שעבר אמר ראש העירייה יוסי שבו: "אם נמנה רב לאתיופים, נצטרך למנות רב לכל עדה. המרוקאים ירצו רב והעיראקים ירצו רב. עבדנו 15 שנה לאחד את האוכלוסייה וזה ייעשה הפרדה. הרבנים הראשיים נותנים מענה לכל האוכלוסייה".

שבו עדכן את חברי המועצה בהליך: "שר הדתות רוצה למנות רב לעדה האתיופית. העמדה שלנו היא שהוא ימנה את מי שהוא רוצה בכסף שלו. יש נוהל שאומר שכדי למנות רב חייבים להתייעץ. יו"ר המועצה הדתית חרג מסמכותו והוציא מכרז. הנושא הוא פוליטי, הם רוצים שהרב שיתמנה יביא להם קולות בקלפי ולא ניתן לזה יד. אם נתחיל עם הפרדות, לא נגמור עם זה. אם היה מדובר בצרכים אמיתיים, היינו מאשרים".

אחד הנוכחים העיר שייתכן ולבני העדה יש צרכים ייחודיים. בתגובה אמר שבו: "מה הרב יעשה פה חוץ מזה שהוא ייקח אותם פעם בארבע שנים להצביע לש"ס? אני לא חייב לשר מרגי ולא לש"ס, אני חייב לנס ציונה".

יוצאי אתיופיה המתגוררים בעיר מחו על התנגדותם של שני רבני העיר וראש העירייה לבחירת רב לבני העדה.
נציג העדה האתיופית בעיר, יוסי מנגיסטו: "מי שהפך את הנושא לפוליטי זה ראש העירייה ושני הרבנים. בעשור האחרון לא הגיעה לנס ציונה קהילה חדשה שהשפה העברית לא שגורה בפיה. אין קהילה בנס ציונה שאין לה בית כנסת, חוץ מיוצאי אתיופיה. מדובר ברב שכונה ולא רב עיר, כך שלא ברור למה הם עושים מזבוב פיל. לפי טענתם מספיק רב אחד בעיר ולא שני רבנים. צריך לפתור את העניין בדרכי נועם. יש לציין שהתקציב לא מגיע מהעירייה ואם רוצים לשלב את האוכלוסייה, השילוב צריך להיות גם מבחינה רוחנית".