הסטודנטים התגייסו למען המפוטרות: קבוצת מפגינים מחתה השבוע על פיטורי ארבע עובדות ניקיון יוצאות אתיופיה המועסקות בפקולטה לחקלאות. אחת העובדות בטוחה כי הסיבה היתה החג המסורתי: "פוטרתי כי רציתי לחגוג את חג הסיגד" , היא אומרת.

לפני כחודש ציינו בני העדה את חג הסיגד, חג תענית ותפילה שבו נהוג לעלות לירושלים ולהתפלל. חברי "הפורום להעסקה ישירה" באוניברסיטה העברית, אליה שייכת הפקולטה, הסבירו כי יומיים לפני החג, מספר עובדות ניקיון שעבדו בקבלנות ביקשו לצאת לחופשה ביום החג. הקבלן סירב לבקשתן וארבע עובדות שלא הגיעו לעבוד בחג שילמו על כך במשרתן. "אלו בפיטורים שרירותיים שנעשו תוך התעלמות בוטה מזכותן לקיים את מנהגי עדתן", אמרו בפורום.

לעובדות ותק של מספר שנים, אולם מאחר שהקבלן הוחלף לאחרונה, באופן רשמי יש להן ותק של כחודשיים בלבד.
אחת העובדות, מודיש מהרי, סיפרה: "אנחנו מועסקות דרך חברת קבלן. יומיים לפני החג ביקשנו לצאת לחופשה לרגל החג, והאחראי הודיע לנו שעלינו להגיע לעבודה. אמרתי לו שהוא לא קובע והיה בינינו ויכוח שהסתיים בכך שהוא אמר לי 'מי שלא יגיע ביום חמישי, שזה היה יום החג, שלא יגיע ביום ראשון'. אני לא הגעתי לעבודה ביום החג ואחר כך פוטרתי.

מאז במשך חודש אנחנו יושבות בבית. יש לנו משפחה וילדים לפרנס, ומשכנתא. אנחנו דורשות פיצויים על הימים שישבנו בבית". עובדת נוספת, וורקה ונדלו, הוסיפה: "לא נתנו לנו זמן לחפש עבודה. זה נעשה ללא התראה".

פעילי הפורום דורשים כי לעובדות ישולמו פיצויי פיטורין, שיגלמו את הוותק המלא שלהן, וכן כי ינוסח הסכם קיבוצי כללי שיגן על זכויות עובדי הניקיון ושאר עובדי הפקולטה.

מהאוניברסיטה העברית נמסר: "האוניברסיטה מייחסת חשיבות עליונה להעסקת עובדים בדרך נאורה ונאותה תוך הקפדה על קיום כל הזכויות המוקנות להם על פי דין". לדברי נציג האוניברסיטה, הפיטורים לא חוקיים, הקבלן נדרש להחזיר את העובדות לעבודה ואם לא יסכימו לשלם פיצויי פיטורים המגיעים להם.

מחברת הקבלן נמסר כי "עובדת אחת פוטרה בגלל בעיות משמעת. השנייה התפטרה והגיעה לעבוד בחג הסיגד ולעובדת שלישית אפשרנו לחזור לעבודה". לפי הקבלן, במקום הועסקו כ-20 עובדות ממוצא אתיופי, להן אפשרו "להגיע יותר מוקדם, לסיים וללכת הביתה, למי שרוצה. רוב העובדות הגיעו לעבודה. שתיים החליטו שהן לא באות".

מדובר ביום צום.
"אני לא יודע על כך. אנחנו יודעים שזה נחשב כיום בחירה על פי החוק, עליו היו צריכות להודיע 30 יום מראש".
הן טוענות שהן פוטרו בלי התראה.
"הן עובדות אצלנו חודש ולכן נתנו להן התראה של יום אחד לפחות".

מחברת הקבלן נמסר עוד כי לא התקבלה פנייה בנוגע לדרישת הפיצויים.