לא כולל שירותים: בונים ליד הבית שלכם? תבדקו היטב את החצר. יש סיכוי טוב שהיא תהפוך למחראה. זה מה שקרה לתושבי רחוב מנשה קפרא, שחוו על בשרם תופעה של עובדי קבלן שעושים את צרכיהם בחצר ליד ביתם, בהיעדר מקום חלופי.

"יום אחד כל הבית התמלא ביתושים. אני יוצאת החוצה, מחפשת מקור מים, משהו שיכול לגרום פתאום למכת יתושים, עכברים, זבובים ודבורים ולא מוצאת. ממש השתגענו. לא יכולנו לשבת בחצר, סגרנו את כל החלונות. כל המשפחה הייתה בהסגר", אומרת רעיה ברדוגו, תושבת המתגוררת סמוך לבניין חדש שמוקם בשכונה.

"פנינו לעירייה, באו פקחים ולא מצאו מה הבעיה, עד שיום אחד הזזתי במקרה את הקרטונים בחצר ואז ראיתי מחזה דוחה של צואה. ממש מזעזע. מה, הם לא יכולים להציב שירותים ניידים עד שהמבנה יהיה גמור?".

בתשובה לשאלה האם העירייה מחייבת קבלנים להקים שירותים ציבוריים לעובדיהם, אומר מנכ"ל העירייה, דורון מילברג: "העירייה מחייבת את הקבלנים לחדרי שירות כאלה לעובדים, שכוללים גם שירותים ניידים. זה חלק מתנאי העבודה. התרענו בפני הקבלן, הוא קיבל דוחות מהעירייה".

איך אתה מסביר את זה שהעבודה בכל זאת נמשכת והתושבים ממשיכים לסבול?
"הוצאנו להם צו הפסקת עבודה וחייבנו אותם להציב במקום שירותים ציבוריים".

מהעירייה נמסר עוד כי "במקום בונה קבלן פרטי. פניות התושבים התקבלו ונשלחו לשם אנשי הפיקוח על איכות הסביבה והפיקוח על הבנייה, אשר ביקרו במקום מספר פעמים. הפיקוח דרש מהקבלן להציב שירותים כימיים במקום מיידית. מהנדס העירייה מסר עוד כי להבא תהיה דרישה להציב שירותים כימיים באתרים כאמור, כדי למנוע הישנות המקרים".
הקבלן שבונה במקום, אבי לוי מסר בתגובה: "היום הכל נקי, מסודר ומרוצף".

אבל היינו במקום וזה לא היה ככה.
"אולי יום אחד. הכל כרגע מצוחצח, אתם מוזמנים לבדוק".