מתקשים לנשום: בבית חולים קפלן נרשמה בימים האחרונים, ככל הנראה עקב השינויים במזג האוויר, עלייה משמעותית של כ-50% באשפוז ילדים עקב התקפי אסטמה, בהשוואה לסתיו בשנה שעברה. מומחה למחלות ריאה בילדים ומנהל יחידת טיפול נמרץ ילדים, ד"ר אלווין טבצ'ניק: "האלרגיות והמחלות הוויראליות בעונת המעבר יכולות לזרז את התקפי האסטמה".

מרבית הילדים שאושפזו ב"קפלן" מוכרים כחולי אסטמה והם מטופלים בסטרואידים דרך הפה או הווריד. לאחר האשפוז הם נשארים למעקב צמוד של מרפאת האסטמה במקום.

ד"ר טבצ'ניק אומר כי בימים רגילים, מתוך כ-1,000 ילדים חולי אסטמה מגיע בזמן נתון חולה אחד לאשפוז. "בימים האחרונים אנחנו עדים לעלייה משמעותית בשכיחות האשפוזים של ילדים עקב אסטמה, יותר מאשר כל שנה בעונת הסתיו", הוא אמר. "כנראה שבעונת המעבר הנוכחית, שהיא לא יציבה מבחינת מזג האוויר, ישנן יותר אלרגיות ומחלות ויראליות המעלות את החשש להתקפי אסטמה", הוא מסביר. "לכן הילדים מגיעים לאשפוז בבית החולים ומקבלים טיפול אינדיווידואלי, לפי עוצמת ההתקף".

סימני התקף האסטמה הם שיעול, בעיקר בלילות, התקפים של קושי בנשימה ולעיתים גם לחץ בחזה. ד"ר טבצ'ניק הוסיף כי ילדים חולי אסטמה מקבלים לרוב טיפול בסטרואידים דרך הפה או הווריד: "אנחנו מכניסים להמשך מעקב צמוד של המומחים את כל הילדים הנוטים להתאשפז לעיתים קרובות ונעשה מאמץ להסביר להורים את חשיבות הטיפול הקבוע וכמובן כמה חשוב שלא לעשן על ידם. הטיפול במרפאת המעקב גורם להתמעטות האשפוזים החוזרים של הילדים".

אלמוג (14.5) וגל (12) לוי, תושבי יבנה, התאשפזו ביום רביעי שעבר והם שוכבים מיטה ליד מיטה במחלקת הילדים. אלמוג חולה אסטמה מיום היוולדו וגל אובחנה כחולת אסטמה בשנה שעברה. "אלמוג סובל מקוצר נשימה, חוסר חמצן ושיעול, בעיקר בחילופי עונות. לגל היה התקף אסטמה חזק מאוד", סיפרה אמם סיגל בבית החולים. "אני חייבת לציין שבעונה הנוכחית היה הרבה יותר קשה מעונות קודמות, וההתקפים חזקים ומשמעותיים יותר".

לוי ציינה את הטיפול הרפואי המהיר ואמרה כי ילדיה רוצים לחזור למסלול הלימודים. "טיפלו בילדים שלי כמו שצריך והם מרגישים טוב יותר", היא אמרה. "בנוסף, הופנינו למרפאה מיוחדת בראשותו של ד"ר טבצ'ניק שנותנת טיפול ספציפי לפי סוג האסטמה, ואני מקווה ששכיחות ההתקפים תרד תוך כדי המעקב".