זה לא עסק: אם יש לכם כוונה לפתוח עסק בתוך בניין מגורים ברחובות, כדאי שתחשבו שוב אם זה כדאי, מה החוק מתיר, ובעיקר מי השכנים שלכם. עיריית רחובות החלה לאחרונה לאכוף את נושא העסקים שפועלים בתוך בניינים. הסנונית הראשונה היא מכון לפסיכולוגיה שנפתח בבית משותף בשדרות ח"ן בעיר.

ענת שמואלי וסיון צמח, הבעלים של המכון הפסיכולוגי הוותיק "שקד", עברו מבית פרטי ברחוב הרצל שבו ניהלו את המכון, לדירה שרכשו בשדרות ח"ן. הן שיפצו את הדירה בעלות של עשרות אלפי שקלים והיו אופטימיות. אלא שהדיירים בבניין לא בדיוק התלהבו מכך שיתחילו להגיע דרך קבע לבניין אנשים הזקוקים לשרות פסיכולוגי ופסיכיאטרי. הדיירים לא התעצלו, בדקו את החוק וכשהתברר להם שאין לבעלות המכון אישור מהעירייה לשימוש חורג, כנדרש על פי חוק, הם שיגרו מכתבים לאגף רישוי עסקים בעירייה וביקשו להפסיק את עבודת המכון.

מלבד העובדה שמדובר בעבירה לכאורה על החוק, הדיירים ציינו במכתבם: "הפעלה זו יוצרת מטרד רציני מאוד לדיירי הבניין ובנייני המגורים הסמוכים ופוגעת באיכות החיים בסביבה. יש בה כדי לגרום לבלאי מואץ של ציוד הבניין והרכוש המשותף (כגון המעלית, דלת הכניסה וחדר המדרגות), ולרעש גם בשעות המנוחה (בני נוער רבים מגיעים לטיפול במכון בשעות הצהריים לאחר סיום הלימודים בבתי הספר)".

הדיירים לא הרפו והמשיכו לשגר מכתבים לעירייה, והחלו במלחמת מודעות מתישה, לצד פניות לעירייה ולחברי מועצה. הראשון שהרים את הכפפה היה יניב מרקוביץ' שהפעיל גורמים בעירייה וכשהבין שמדובר בתופעה, החליט להתמקד בנושא של עסקים שפועלים בבתים משותפים. פקחי העירייה הגיעו לדירה, צילמו, נתנו התראות והבהירו לבעלות המכון שהפעלת העסק לא חוקית במתכונת זו.

ענת שמואלי: "עבדתי תמיד בבית, הרבה פסיכולוגים עובדים בבית. לא הייתי ערה להיבט הזה שיש דבר כזה 'שימוש חורג', אלה מילים חדשות שלמדתי. ברגע שהובהר לנו שאנו עוברים על החוק, יצאנו משם. השכנים התחילו במלחמה וכתבו עלינו דברים שלא היו ולא נבראו, העלילו שניתקנו את החשמל בחדר המדרגות, שתלשנו פתקים מהאינטרקום. סיפור הזוי לגמרי. יש משפחתונים בבתים, עורכי דין, רופאים. גם לפני כן היה לנו מכון בבית דירות ולא היינו עבריינים, פתאום הפכנו לעבריינים נוראים".

מחזיק תיק רישוי עסקים, יניב מרקוביץ': "החוק ברור מאוד. אם היא הייתה מקבלת פציינטים אצלה בבית בקליניקה, אין עם זה בעיה חוקית, אבל הם בנו חדרים למספר פסיכולוגים וזה כבר שימוש חורג בניגוד לחוק. לפני הפתיחה על בעל העסק לגשת לעירייה, רצוי עוד לפני הרכישה, ולבדוק מה ניתן לבנות במקום ואילו היתרים ניתן להוציא. פעמים רבות לא ניתן לקבל היתר לסוג העסק המבוקש ולכן בירור מוקדם יכול לעצור הוצאות מיותרות. הטיפול בעסקים הפירטיים הוא אחת המטרות המרכזיות שלי. הקמת עסק במקום המיועד למגורים בניגוד לחוק פוגעת בשכנים, באיכות חייהם ובערך הדירות".