אל תגידי, לי זה לא יקרה: בבית חולים קפלן ברחובות מציינים את חודש המודעות לסרטן השד. על אף שנשים עם פגם גנטי מולד או עם היסטוריה משפחתית הן בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר לחלות, ממליצה מנהלת המכון האונקולוגי בקפלן, ד"ר נועה אפרת (בן ברוך), שכל אישה תעבור הערכה פרטנית של מידת הסיכון שלה לחלות במחלה.

בהתאם לכך מותאמת תוכנית מעקב ובדיקות לגילוי מוקדם. לדבריה, בעזרת גילוי מוקדם וטיפול מדויק ניתן להגיע לאחוזי ריפוי גבוהים. כמו כן, אצל מרבית הנשים, אם מאתרים את המחלה בשלביה המוקדמים, ניתן לשמר את השד.

במהלך השנה האחרונה נפתח ב"קפלן" מכון חדיש לבריאות השד, הנותן שירות כוללני לאבחון מהיר ויסודי על ידי צוות רב תחומי. לאחר אבחון וטיפול כירורגי, המשך הטיפול הרפואי מתבצע במכון האונקולוגי עם טיפולים המותאמים פרטנית לכל אישה, וכן ישנה אפשרות להשתתף במחקרים קליניים הבודקים תרופות חדישות לטיפול בסרטן שד. לפני כחצי שנה התווסף למקום שירות חדש: מספרה שמספקת פאות לחולים שעוברים טיפולים שגורמים להתקרחות.

מדי שנה מגיעות מאות נשים מהאזור למכון האונקולוגי בקפלן, וכ־200 מאובחנות כחולות בסרטן השד. נעמי גורודיסקי, תושבת רחובות (54), היא אחת מאותן נשים. גורודיסקי גילתה את מחלתה לפני כשבעה חודשים בבדיקה עצמית, וטופלה במכון האונקולוגי בקפלן. "בעבר 'ביליתי' הרבה בקפלן בשל בעיות פוריות", היא מספרת. "אחרי שלושה ניסיונות נכנסתי להיריון. השנים חלפו, אני גידלתי דורות, ולפני כשבעה חודשים נחתה עליי הבשורה שחליתי בסרטן השד".

איך התמודדת?
"כנראה שיש לנו הנשים כוחות שאנחנו שואבות ממקום בלתי מובן. גיליתי את הסרטן באופן עצמי. הלכתי לבדיקה בקפלן ואמרו לי שאכן התגלו תאים סרטניים וצריך לשקול מהי דרך הטיפול. הייתי עם בעלי וכשיצאנו משם אמרתי לו 'ברגע הזה אנחנו שמים משקפיים ורודים ואנחנו לא מסתירים מאף אחד את דבר המחלה'. מאותו רגע התחלנו במרוץ לחיים. החלטתי לעזוב את העבודה ולהקדיש את מרצי לתהליך ההבראה".

לרגל חודש המודעות, יש לך עצה לנשים?
"תהיו מודעות. אם צריך לעשות בדיקות אז לקום ולעשות ולהיות במעקב. לא להגיד 'לי זה לא יקרה'".