לא עושה חשבון: הרב אפרים זלמנוביץ' ממזכרת בתיה אומר כל מה שהוא חושב. הוא לא מהסס, לא ממצמץ, לא חושש בעניין החיצים שיופנו אליו אחרי שהפצצה משוגרת לאוויר. להיפך. נדמה שהוא נהנה לשגר פרובוקציות לאוויר וללקט את הריקושטים שבאים בעקבותיהן. הוא שש לפרסם את דבריו בכל ערוץ אפשרי ומוכן לדבר על כל נושא שנוי במחלוקת, אם רק תכוונו כלפיו מיקרופון פתוח.
עושה רושם שהמהומות שאתה מעורר גורמות לך הנאה.
"לא תגורו מפני איש ותפקידי לומר את דברי ללא חת. אני שמח שאני אומר משהו והוא עולה לשיח הציבורי. אני את שלי אמרתי. אני לא ממציא מהבטן, אלא מסתמך על ההלכה ועל דברים מעוגנים משפטית".

לא מעייף אותך לריב עם כולם?
"אני לא רב עם כולם, אני רק רוצה שאנשים יידעו את התורה כפי שאני מבין אותה. הערך העליון שלי הוא הצו 'וחי בהם'. הוא מאפשר לרב לפסוק הלכה שתפתור את מצוקות החיים של חברי הקהילה שלו".


הרב זלמנוביץ'. "צריך ללמוד לחיות יחד עם הערבים". צילום: קובי קואנקס

בימים אלה סוגר הרב זלמנוביץ' 40 שנות רבנות במזכרת בתיה. בשנת 1969 נבחר לתפקיד ומאז, שבע קדנציות בזו אחר זו, שב ונבחר לתפקיד. "אני הרב הכי ותיק בארץ מכל רבני העיר", הוא אומר בשביעות רצון.
הרב הבלתי מעורער?
"ניסו לערער, אבל זה לא עזר. אומרים שרב שלא רוצים לזרוק אותו, הוא לא רב, ורב שנותן לזרוק אותו הוא לא בן אדם. אומרים שרב זה מסמר בלי ראש. אפשר להכניס אותו אבל אי אפשר להוציא. ככה אני".

למה דווקא מזכרת בתיה?
"התחלתי כשהייתי בן 21. לקחתי את המקום הכי פשוט והכי שקט. 1,000 תושבים היו כאן כשהגעתי. בלי פרוטקציה, בלי קירבה פוליטית".
נו, ולא הגיע הזמן להתקדם?
"במושבה קטנה יש עיסוק ביותר תחומים משטחי הרבנות: בריתות, בר מצווה, חתונות, לוויות. כולם מכירים את הרב וגם עוד 30 שנה לא אספיק לסיים את המלאכה".

איומים בשידור חי
אפרים זלמנוביץ' (62) נולד וגדל בעיר רחובות, בן להורים ניצולי שואה ולמשפחה "דתית מודרנית", כהגדרתו. יש לו שתי אחיות, האחת פסיכולוגית והשנייה כימאית, ואח אברך ישיבה ומנהל בית ספר. הוא אב לשלושה ילדים – שלושתם רבנים. הבכור, הרב עו"ד יוסף זלמנוביץ', שוקד על דוקטורט במשפטים בנושא
"רגע המוות". "זה רעיון שאני נתתי לו", אומר הרב זלמנוביץ'.
למה דווקא מוות?
"כי זה נושא שנוי במחלוקת. יש רבנים הטוענים שאי אפשר לסמוך על מות גזע המוח וכי כל עוד הלב פועם, הלב חי. ואם מחכים שגם הלב לא יפעם, אי אפשר בעצם לבצע השתלות".

בנו השני, עו"ד בנימין מנחם זלמנוביץ', עובד במשרד הפנים. הבת מילכה לב, אשת מחשבים, ילדה בימים אלה את נכדו התשיעי של הסב הגאה. "אני אדם מאוד מאושר", אומר זלמנוביץ', "כי ילדיי הלכו בדרך שלי, אבל גם אם לא היו הולכים בדרכי, הייתי מקבל אותם כמו שהם".
הרב זלמנוביץ' פרסם עד היום עשרה ספרים העוסקים בתורה ובהלכה. "אני מחפש כל הזמן דרכים לעזור לאנשים לפתור מצוקות בעזרת התורה שלנו. אני טוען שלתורה היהודית יש פתרונות לכל מצוקות החיים".

האמנם?
"אם אדם נושם, אז יש לו מצוקות. אוי לאותו זוג שאין לו מריבות. גם הפתרון לסכסוך הישראלי־ערבי, שיש כאלה שחושבים שהפתרון הקל שלו הוא שכל הערבים ימותו, ואז נחיה פה באושר ועושר, כמובן לא הגיוני. זאת כמובן לא הדרך. צריך ללמוד לחיות ביחד".
בגלל שכתוב "ואהבת לרעך כמוך"?
"זה לא 'אהבת לרעך כמוך'. זה לא רעך. כתוב 'לא תרצח', אבל אם מתקיפים אותנו, 'הבא להורגך השכם להורגו'. מותר להרוג ערבי אם הוא פצצה מתקתקת, אבל אסור בתכלית להרוג ערבים חפים מפשע".

זאת התבטאות שיכולה לעורר תגובות נזעמות.
"אני כבר רגיל. אחרי כל תוכניות טלוויזיה אני מקבל איומים. אומרים לאשתי, 'אל תחכי לבעלך, יפוצצו לו את הצורה בדרך'".
זה לא מלחיץ אותך?
"למה שאהיה בלחץ? אני רק אומר את דעתי. יש לנו מצווה: 'לא תגורו מפני איש'. אדם צריך לומר את דעתו ללא מורא ופחד".

זה נשמע לא טוב כשהתבטאות נאמרת כנגד ציבור שלם.
"אני לא אוהב לצאת נגד ציבור שלם, אבל יש התנהגויות שנראות לי מוזרות. למשל, כשציבור שלם לוקח נרות ונוסע לאומן כדי להתפלל על הקבר, אני אומר, איפה זה נשמע כדבר הזה? מה, אנחנו עובדי אש ואבן?".
אלפי מאמינים יכעסו עליך עכשיו.
"התורה נתנה מידות, היהדות היא חוכמת חיים וכל המיסטיקות האלה הן אחיזת עיניים ועבודה זרה. אדם צריך מיסטיקה. כשבאים אליי ומבקשים, 'תביא לי רבי שייתן לי ברכה', אני כועס. קורסים לקבלה? זה סתם המצאות. המורה לא מבין כלום והתלמידים לא מבינים כלום, אבל שיהיה".
אז מה השיטה שלך?
"אני הולך לפי השכל. אני שולח לרופא טוב, לפסיכולוג טוב, לא שם יד על הראש ומברך. אני מבקש את השם".

צברת לך יותר תומכים או יותר מתנגדים בקרב הקהילה הרבנית?
"מספרים על רב אחד