שיבוץ לא ברור: לאחר הפגנה גדולה נוספת שנערכה השבוע, נעתרה עיריית רחובות לבקשת בני הקהילה האתיופית בעיר לאפשר לארבעת הילדים האתיופים "המסורבים" ללמוד בבית ספר "סיני", ולא בבית ספר תחכמוני כפי שקבעה תחילה.

מדובר בארבעה ילדים שאינם לומדים מתחילת שנת הלימודים. עוד לפני ה-1 בספטמבר הפגינו ההורים והילדים מול העירייה במחאה על כך שהעירייה שיבצה אותם בבית הספר הממלכתי דתי תחכמוני, ולא בבית ספר סיני הקרוב יותר כפי שביקשו. העירייה לא שעתה לבקשתם, לא ענתה למכתביהם ולא הסכימה לדרישתם. מן העירייה נמסר אז כי החלטתה בעניין הילדים היא חד משמעית וכי אין אפשרות ואין כל כוונה לשנות את אזורי הרישום או לסגור כיתה בבית ספר תחכמוני.

אחרי ההפגנה הזמין אומנם מנהל אגף החינוך וסגן ראש העירייה, זוהר בלום, את המשפחות למחלקת החינוך של העירייה, ובמשך כמה שעות ניסו המשפחות לשנות את רוע הגזירה, אבל המאמצים עלו בתוהו. העירייה התבצרה בעמדתה, המשפחות יצאו מהפגישה מתוסכלות ויותר מחודש מאז תחילת שנת הלימודים נשארו הילדים בבתיהם במקום ללכת לבית הספר.

ביום שני הפגינו ההורים וילדיהם פעם נוספת מול בניין העירייה. הפעם הגיעו להפגנה תושבים רבים מקריית משה, והביעו את תמיכתם במשפחות. המפגינים לא עזבו את המקום עד שמנכ"ל העירייה, דורון מילברג, ירד אליהם וזימן אותם לפגישה.
בישיבה משותפת עם בלום הוחלט כי הילדים יוכלו ללמוד בבית ספר סיני כפי שביקשו הוריהם. "ההרגשה שלי היום נפלאה וכיפית", אמרה אחת האימהות, פנטה מולו. "הילדה שלי התרגשה, החברים שלה מהגן ילמדו איתה ביחד בכיתה. עברנו תקופה קשה, הילדה בכתה שהיא לא עולה לכיתה א' וישבה כל התקופה בבית. לא היה קל. גם אנחנו עברנו תקופה קשה ולא ידענו מה יהיה. עכשיו גם אני מתרגשת כמו הילדה שלי".

חיילו פינלוגי, אמא נוספת, אמרה: "תודה לעירייה שהסכימה לרשום אותנו ליד הבית. כל הילדים שלי למדו בבית ספר סיני, ארבעה ילדים סיימו שם. למה שלא יתנו לילדים שלנו ללמוד איפה שאנחנו רוצים?".

פעיל הציבור דני מולו אמר כי המאבק למען שיבוץ הילדים היה קשה מאוד: "קשה להילחם בהחלטות שמתקבלות בוועדת החינוך. כל הנסיונות שלי למצוא פתרונות לפני ההפגנות לא עזרו. בסוף רק ההפגנות והתקשורת השפיעו על ההחלטה. אני כילד סבלתי בבתי ספר. לא רציתי שהם יסבלו, אלא שיהיו עם החברים שלהם מהגן ומהשכונה. חשוב לנו מאוד שהעדה שלנו לא תהיה מפוחדת, אלא תקבל את מה שמגיע לה, גם הם צריכים להיות אזרחים שווים. כמובן שאני מודה לראש העירייה, שבזכותו ראיתי את השמחה ואת האושר של הילדים כשקיבלו את האישור ללמוד בבית ספר סיני".

מנכ"ל העירייה, דורון מילברג, אמר בתגובה: "לעמדת העירייה לגבי השיבוץ היו היבטים מקצועיים ולכן הילדים אמורים היו להשתלב דווקא בבית ספר תחכמוני, כדי להרחיב את האינטגרציה. בהוראת ראש העירייה זימנתי את ההורים יחד עם זוהר בלום, שמענו את הטיעונים שלהם ובסופו של דבר הוחלט להעביר אותם לבית ספר סיני. לא התקפלנו, פשוט פתרנו את הבעיה לטובת כל הצדדים. זה מה שחשוב בסופו של דבר".