הקרב על הצהרונים: מדוע שוקלת עיריית רחובות להעביר צהרונים בעיר מרשת חוויות, שפועלת כמלכ"ר על כל המשתמע מכך, לגוף פרטי? האם עיריית רחובות פעלה בנושא לפי הנהלים, או שדרישת היועצת המשפטית עצרה תהליך לא תקין? ומדוע דווקא לרשת טומשין ולא לגוף אחר?

נושא הצהרונים החלה לתפוס תאוצה לפני כמה חודשים. ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, קיבל מכתבים מהורים על בעיות ברשת חוויות, הזכיינית הבלעדית של הצהרונים. רשת חוויות היא מלכ"רית השייכת לעירייה, למשרד החינוך ולסוכנות היהודית. מלול לקח את הנושא לתשומת לבו ומינה יו"ר חדש ודירקטורים חדשים לרשת כדי לשפר את השירות הניתן לתושבים ולהורים.


צהרון ברחובות (המחשה). "מה שהיועצת תחליט, יהיה". צילום: אבי מועלם

אלא שעוד לפני שהספיק היו"ר החדש, אמיר ירון, להתמקם בכיסאו, פעלו בעירייה מאחורי גבו. זה התחיל על ידי יפתח נוטמן, פעיל פוליטי ברחובות שהקים את תנועת 'לב' בבחירות הקודמות. נוטמן נפגש עם מנכ"ל העירייה, דורון מילברג, עם סגן ראש העירייה המופקד על תיק החינוך, זוהר בלום, עם ראש העירייה, רחמים מלול, ועם עוד בכירים.

לדברי יו"ר ועד ההורים העירוני, רם סגל, העירייה הציעה את שירותיה הטובים של טומשין, כחברה שמפעילה צהרונים גם בראשל"צ ובנס ציונה. זאת במטרה לפתור בעיות שהתגלו ברשת חוויות, כך לטענת ועד ההורים. "היוזמה של הכנסת טומשין היא של העירייה. בשנתיים האחרונות הורים התלוננו שהשירות שאנו מקבלים מרשת חוויות אינו משביע רצון. הארגון לא דאג תמיד לתפעל נכון את הצהרונים, לשפר ולייעל את המערכת. רשת חוויות היא כעין מונופול ברישיון מטעם העירייה, ומדובר בכל התחומים, לא רק בצהרונים".

אגף החינוך לא רק יזם את כניסתו של יזם פרטי לבתי הספר, אלא אף היה שותף פעיל בכל המהלך. מטעמו נקבעה פגישה עם ועדי ההורים של חמישה בתי ספר שהוא בעצמו בחר (שז"ר, שריד, הרצוג, בן גוריון ומעלות משולם), עם מנהלי בתי הספר ועם הוועד העירוני.

בפגישה הציגה חברת טומשין את יכולותיה הפדגוגיות והניהוליות באמצעות פרזנטציה מרשימה הכוללת מצגות וצילומים. טומשין אף הציעה מחיר זול יותר ב־20 שקל לכל הורה עבור אותו שירות שהוא מקבל מרשת חוויות. כולם התרשמו, ההסכמים נחתמו והפרויקט יצא לדרך.

זוהר בלום, האם הפכת למשווק הישיר והפעיל של חברת טומשין?
"לא משווק. עובדה שאין להם שום מסמך או פלייר של העירייה".

בוא לא ניתמם. פנית מיוזמתך להורים והצעת להם את מכללת טומשין. אתה לא חושב שיש כאן טעם לפגם?
"אמרתי להורים שאני מכיר את טומשין, אבל הם יכולים לפנות ולהציע כל יזם אחר. היו תלונות של ההורים, ולכן חשבנו לעשות פיילוט עם יזם אחר שיפעיל צהרונים בבתי הספר".

אתה יודע שיש חוות דעת משפטית שהמהלך הזה היה אמור להיעשות באמצעות מכרז?
"חוות הדעת הייתה בכתב יד, אם ראית אותה. היועצת המשפטית תיתן חוות דעת שתכלול את כל האינפורמציה".
ואז מה?
"מה שהיא תחליט זה מה שיהיה. לא נעבור על החוק".

מכללת טומשין מצדה לא טמנה ידה בצלחת ושיגרה לראש העירייה רחמים מלול מכתב מעורך הדין גלעד מרקמן ממשרדי מרקמן את טומשין. במכתב ציין מרקמן כי כל מהלך ההתקשרות נעשה בידיעתה ובאישורה של מחלקת החינוך בעירייה וכי החוזים החתומים הועברו לעירייה.

בנוגע לקביעתה של היועצת המשפטית כתב מרקמן שהיא "מפתיעה לנוכח השתלשלות העניינים, ובמיוחד לנוכח התייחסותה להעברת הפעלת הצהרונים לידי קבוצת טומשין בלבד, תוך שהיא מתעלמת מהעובדה שכל הצהרונים המופעלים ברחובות מופעלים על ידי רשת חוויות ללא מכרז, והוא הדין בחוגים השונים המופעלים בבתי הספר לאחר שעות הלימודים ללא מכרז. הדעת נותנת כי אם התקשרות חוזית עם מפעיל צהרון מחייבת פרסום מכרז, אזי חובה זו חלה על כל הצהרונים, החוגים והמפעילים, ללא יוצא מן הכלל".

בסיום מכתבו ציין מרקמן שאם העירייה לא תכבד את ההסכמים, הם יפנו לערכאות משפטיות ויבקשו שיקיימו מכרזים בכל הפעילויות של רשת חוויות.

מנכ"ל העירייה דורון מילברג: "ההורים פנו לעירייה וכמו כן לגורם פרטי בבקשה להפעיל את הצהרונים על ידי מפעיל פרטי. מנגד, רשת חוויות, המפעילה את הצהרונים כיום, פנתה והביעה התנגדותה להעברתם למפעיל פרטי. באשר לעמדת העירייה, אין בכוונתנו להתדיין בפניות משפטיות מעל גבי דפי העיתונות, אולם נדגיש כי העירייה תפעל על פי חוק, כאשר טובת ההורים והתלמידים לנגד עיניה.

"ההחלטה תתקבל אך ורק על פי הנחיות היועצת המשפטית לעירייה, לכשיתגבשו לאחר בחינת הנושא לעומקו ובחינת כלל הפניות בנושא. יצוין כי עיריית רחובות לא חתמה על חוזה כאמור וטרם יצאה חוות דעת רשמית בנושא".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות רחובות".