מחפשים פתרונות: סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ביקר בנווה רבקה, בית לבוגרים אוטיסטים שמפעילה אלו"ט (אגודה לאומית לילדים אוטיסטים) במתחם בית החולים הפסיכיאטרי נס ציונה, ושמע על מצוקות האוטיסטים בישראל, ביניהן מצוקה חריפה במיטות אשפוז לאוטיסטים שזקוקים לאיזון תרופתי, ותעריפי שעת מטפל, שלא עודכנו למעלה מ-10 שנים, ומעמידים את הטיפולים בסיכון.

את הביקור ליוותה עינת קסוטו- שפי, מנכ"ל אלו"ט, ושתי אמהות לאוטיסטים בוגרים אשר חיים בנווה רבקה.

במהלך הסיור הועלתה מצוקת אשפוז חריפה בבתי חולים בפני סגן השר- לרשות אלפי האוטיסטים בארץ עומדות רק 10 מיטות אשפוז בביה"ח אברבנל. בתי חולים אחרים, אינם מתמחים בטיפול באוטיסטים, ואינם מוכנים לקבלם לאשפוז מפני שאין להם ההכשרה לטיפול ייחודי לאוטיסטים. האשפוז נחוץ לעיתים על מנת לבצע איזון תרופתי לאוטיסטים.

מנכ"ל אלו"ט, עינת קסוטו- שפי אמרה, כי מצוקת האשפוז נותנת אותותיה בשטח וסכנת פגיעה מרחפת על האוטיסט עצמו, על בני משפחתו או על חבריו בביה"ס או בהוסטל.

בנוסף, הועלתה סוגיית התעריף לשעת מטפל- משרד הבריאות לא עדכן את התעריפים יותר מעשר שנים, ותעריף משרד הבריאות לאלו"ט עבור שעת מטפל (קלינאי תקשורת, פסיכולוג וכדומה) עומד על 60 שקל בלבד, כאשר תעריף משרד הבריאות לשעת מטפל הינו 140 שקל.

משרד הבריאות מכיר היטב את גובה התעריפים של אנשי המקצוע המטפלים, ובכל זאת מתעלם בבואו לתקצב את שעות הטיפול לילדים האוטיסטים עד גיל 7, שהם אלו שזכאים ל- 14 שעות טיפול בריאותי מקדם מטעם משרד הבריאות. אלו"ט רוצה להבטיח שהילדים האוטיסטים ימשכו לקבל את הטיפול שיכול לשנות ולשפר את חייהם במידה ניכרת.

"נווה רבקה", בו ביקר סגן השר ליצמן, הוא בית לאוטיסטים בוגרים בשטח בית החולים הפסיכיאטרי בנס ציונה, אותו מפעילה אלו"ט משנת 1997, אז נחתם חוזה בין המדינה לבינה. בבית חיים 17 אוטיסטים בוגרים והוא משמש עבורם בית לכל דבר.אלו"ט התאימה את המבנה לצרכי האוטיסטים והקימה מרכז תעסוקה בקומת הקרקע.

אלו"ט ביקשה את האישור הנדרש ממשרד הבריאות כדי לשפץ ולהתאים את המבנה הישן לאוטיסטים הבוגרים שחיים בבית, כך שיוכלו לחיות בו בכבוד ובתנאי מגורים המתאימים למצבם. אם לאוטיסטית בוגרת השוהה במקום: "דאגתי המרכזית והיחידה, היא שביום שבו אעצום את עיני ולא אוכל להיות יותר בשביל בתי, אוכל להיות שקטה שיש לה בית לחיים".

סגן השר ליצמן הקשיב לדברים בתשומת לב וגילה הרבה אמפטיה לנושא. הוא הבטיח כי ימצא את הדרך לסייע בפתרון הבעיות הדחופות של האוטיסטים וכי נושא מצוקת מיטות האשפוז יילקח בחשבון במסגרת ההחלטה הקרובה (בעוד כחודש) בדבר הרפורמה בנושא בריאות הנפש.