חזר הביתה: משה בלייר בן ה־80, שמסר את כלבו במבי לאימוץ לאחר שעבר לדיור מוגן, לא תיאר לעצמו שיפגוש אי פעם שוב את כלבו האהוב. אבל במבי הנאמן, כלב מסוג פודל, ברח מהמשפחה שאליה נמסר לאימוץ בנווה מונוסון ויצא למסע ארוך ומייגע שנמשך שלושה ימים ושלושה לילות. בסופם נמצא עייף ותשוש בדרום הארץ, אבל מאושר לחזור לבעליו בגדרה. "כשהבאתי אותו לאבא, הוא בכה ובמבי קפץ עליו וגם בכה. זה היה מחזה קורע לב", משחזרת בתו של בלייר, טובה מטלון.

סיפורו של במבי החל לפני 15 שנה. חברי משפחה המתגוררים בעיר דוברובניק שביוגוסלביה, ביקרו בישראל והביאו עמם שני כלבים במתנה למטלון, אבל במבי נמסר להוריה משה ושושנה בלייר. כשנפטרה אשתו שושנה ובלייר התקשה לתפקד באופן עצמאי, הוא העדיף לעבור לדיור מוגן ולקח עמו את במבי. "במבי כלב מצחיק ושובב והוא התחיל לעשות בעיות. כשהיו לוקחים את אבא לטיפולים, הוא היה בוכה, נובח ומפריע לשכנים", מספרת מטלון, "לכן בכאב גדול החלטנו למסור אותו אחרי שמצאנו משפחה שהסכימה לקחת אותו".

לפני כחודש נמסר במבי עם מיטתו, שמיכתו, בגדיו ומשחקיו למשפחה חמה שאוהבת בעלי חיים, המתגוררת בבית קרקע בשכונת נווה מונוסון ליד יהוד. "לילה אחד השער נותר פתוח ובמבי הסתלק מהבית", אמרה האישה המאמצת, שהבינה שהכלב כנראה סבל מגעגועים לבעליו הקודמים.

כאן החל מסעו של במבי ברחבי הארץ. מנווה מונוסון הגיע איכשהו למושב ליד באר שבע. שם מצא אותו צעיר, רחץ והאכיל אותו, אבל גם ממנו ברח הכלב והגיע לקיבוץ חפץ חיים שליד גדרה. עובר אורח מצא את במבי הולך באמצע הדרך תשוש ועייף. הוא מצא את המספר שהיה בשבב שלו והתקשר למטלון, אבל כשהוציא את הכלב לעשות את צרכיו, ברח במבי שוב והגיע למושב תלמי יחיאל.

טובה מטלון: "הפעם כשהתקשרו אלינו, ביקשתי שיסגרו אותו ובאתי מיד. היית צריכה לראות איך הוא בכה ושמח כשבאנו לקחת אותו. מסכן שלי, איזו דרך הוא עבר. הוא אמנם שמח, אבל נראה עייף מאוד. לקחנו אותו לאבא, ושניהם בכו בהתרגשות. זה היה באמת כמו מפגש בין שני אנשים שלא ראו האחד את השני הרבה זמן".

משה בלייר, שהיה באותה עת אחרי ניתוח קשה, התגורר בשבועיים אלה עם במבי אצל בתו טובה. "שוב היו לי ארבעה כלבים בבית והם עשו מהומות ורבו בלי סוף. לקחתי את במבי לדיור המוגן. הוא לא מש ממיטתו של אבא והתקיף את כל מי שהתקרב אליו באופן היסטרי. הוא מאוד קשור אליו. כשאבא הולך לטיפולים, הוא נכרך סביב רגליו, כמו ילד קטן שהולך לגן ולא נותן לאמא ללכת, ממש ככה. אז עכשיו בכל פעם שאבא הולך לטיפולים, אני הבייבי סיטר של במבי".