המאבק נגד גביית התשלום בכניסה לחוף פלמחים עולה מדרגה: יותר מ-8,000 אנשים כבר הצטרפו לקבוצה ברשת ה"פייסבוק" התומכת בביטול התשלום. כעת מתכננים המארגנים הפגנה בחוף שתתקיים בסוף השבוע הקרוב.

במצב הנוכחי, בעלי החניון בחוף גובים דמי חנייה בעמדת גבייה הפועלת באישור המועצה האזורית גן רווה. העמדה נמצאת על כביש 4311 שעובר בתחום השיפוט של המועצה. ליד הכביש נמצא החניון, המאפשר חנייה בחוף המוכרז.

לטענת פעילים המתנגדים לגבייה, גם כלי רכב שרוצים להגיע אל חוף הדייגים שמרוחק מהחניון או העתיקות הסמוכות אליו נאלצים לשלם בכניסה, גם אם אינם בדרכם לחנייה בחוף המוכרז. בשנה שעברה נדחתה תביעתו הייצוגית של אור מצקל, פעיל בוועד המאבק, נגד החברה המפעילה את עמדת הגבייה. בית המשפט קבע שמיקום עמדת התשלום חוקי.

משרד הפנים מאשר כרגע גבייה של 10 שקלים מכל אדם מעל גיל 13 בכניסה לחוף. גם המועצה האזורית אישרה חוק עזר השנה, שמאפשר את הגבייה. ילדים, תושבי המועצה ונכים בכסא גלגלים נכנסים בחינם.

דן מלמד הוא מצוות ה"הקמה" של הקבוצה למען הפסקת גביית התשלום. מלמד: "אנחנו מתנגדים לגבייה משתי סיבות: האחת, העמדה נמצאת לפני הפנייה לחוף המוכרז, כך שגם מי שרוצה להגיע לחוף הדייגים והצוללנים, שאינו חוף מוכרז, נאלץ לשלם עבור הכניסה. בנוסף, מותר לגבות תשלום אם בחוף יש שירותים נוספים מעבר למינימום, ושם לדעתנו אין כאלו".

עו"ד אור מצקל, פעיל למען ביטול הגבייה: "יש בג"צ שקבע את נהלי משרד הפנים לגבי הגבייה. החוף קיבל אישור לגבות תשלום, אבל הם גובים ולא מספקים שירותים מיוחדים. נחקק חוק עזר במועצה האזורית, שלטענתי לא מיושם".

אבי קרן, עתודאי לאווירונאוטיקה בן 19 הגיע לחוף בקיץ והופתע לגלות שדורשים ממנו כסף בכניסה. הוא בירר באינטרנט, מצא שאסור לגבות תשלום והחל לארגן את המאבק: "התחלתי לשלוח מכתבים למשרד הפנים. אחרי חצי שנה ראיתי שזה לא מוביל לשום דבר ופתחתי את הקבוצה בפייסבוק. לא האמנתי שנגיע ל-8,000 איש".

האם אתה חושב שזה יעזור?
"אני חושב שהמאבק מתחיל להשפיע, השבוע הוזמן נציג של הקבוצה לדיון בכנסת בנושא".
תגובת מועצת גן רווה טרם התקבלה.

תגובת משרד הפנים: "בהתאם לחוק, לתשעה חופים ניתן אישור לגבות תשלום. הנושא נמצא בבדיקת משרד הפנים".
כתובת אתר הקבוצה:
http://www.facebook.com/FreePalmahimkfbhxv