ממתינים לסגירת המעגל: אילן דרורי היה עד לתאונת דרכים, צילם אותה ורדף אחרי המשטרה כדי למסור את עדותו. בזכות עקשנותו ורצונו להיות אזרח טוב, אותרה והורשעה נהגת שהייתה אשמה באירוע. כשהוא עצמו נהרג כשעבר במעבר חצייה, לא נמצא אפילו אדם אחד שימסור עדות נגד הנהג שדרס אותו למוות. אמו: "זה רצח לכל דבר ועניין". המשטרה: החקירה נמשכת

"אין גבול לציניות", אומרת איילת בודזנק, גרושתו של אילן דרורי (51) מרחובות, שנדרס למוות לפני שבועיים כשעבר במעבר חצייה. לפני כמה חודשים היה דרורי עד לתאונת פגע וברח, וממש רדף אחרי המשטרה כדי למסור את עדותו. הוא צילם את המכונית הנמלטת, מסר את הראיה למשטרה ובסופו של דבר הביא ללכידת הנהגת החשודה. אבל לתאונה שבה נהרג אין עד. "מכל אלה שחצו את הכביש יחד איתו לא נמצא אפילו צדיק אחד בסדום שיעיד, כדי שהצדק לפחות ייצא לאור", אומרת בודזנק.

אביב (20), בנו יחידו של דרורי, אמר השבוע בכאב: "אני בטוח שהרוצח הזה יושב בסלון ואולי צוחק ומבלה עם חברים בזמן שאבא שלי קבור באדמה — ובמשטרה אדישים".

ב־17 השנים האחרונות עבד דרורי כמנהל בבנק מזרחי טפחות בסניף הראשי במגדלי אביב, ליד הבורסה ברמת גן. מדי יום, בדייקנות של שעון שוויצרי, נהג לקנות את הקפה שלו בשעה תשע בבוקר בבית הקפה ממול, כך מספרים חבריו לעבודה. לעיתים כמה מהם אף הצטרפו אליו לקנות קפה.

"באותו יום נסענו ביחד ברכבת, הוא נסע קצת באיחור כי היה חולה אבל אמר לי שהוא מאושר. בתקופה זו מחלקים בבנק בונוסים לעובדים אבל דרורי אמר: 'אני לא צריך שום בונוס, אני מאושר, הכל טוב לי בחיים מכל הבחינות. יש לי רק בעיה אחת — שחיים רק 120 שנה'", כך מספרת אירית וינשטאט, עובדת אגף ניירות ערך בבנק שנסעה עם דרורי כל יום ברכבת לעבודה.

"הקטע המחריד הוא שבאותו יום, חצי שעה לפני שקרתה התאונה, ירדנו מהרכבת ועברנו באותו מעבר חצייה שבו הוא נהרג אחר כך. ירדתי לכביש באור אדום ואילן משך אותי אחורה ואמר לי 'תיזהרי, את רוצה למות? אל תשחקי עם החיים שלך'. הוא היה מאוד זהיר, לא טיפוס נמהר", סיפרה וינשטאט בשבעה שהתקיימה בבית גרושתו של דרורי, שבו גם יושב בנו שבעה. "הוא היה כל כך מדויק ושומר חוק, האדם הכי ישר שניתן להעלות על הדעת".

"באותו יום אמרו לי שיש תאונה למטה", ממשיכה וינשטאט, "אבל לא התייחסתי. חברים שידעו שאנחנו בקשר באו לספר לי שאילן נהרג. הייתי בשוק. רק לפני רבע שעה עוד דיברנו. ירדתי מיד למטה והאמבולנס היה שם במשך 40 דקות ואנשי מד"א ניסו להחיות אותו. בסוף אמרו שזו פגיעת ראש ולקחו אותו לבית החולים. חזרנו לשגרה שלנו, כי אין ברירה, אבל אני עדיין בהלם".

"כולם עברו על החוק?"
העובדה שהיה אזרח ישר ושומר חוק לא סייעה לדרורי. רכב מסוג טרנזיט שהגיע מתל אביב פגע בו ופצע אותו באופן אנוש בגזע המוח. שבוע ימים שכב דרורי מחוסר הכרה בבית חולים איכילוב בתל אביב עד שנפטר מפצעיו.

גרושתו בודזנק התקשרה למשטרה כדי לבדוק אם תפסו את נהג הטרנזיט, שכן לדעתה ברור לגמרי במי האשם. "החוקר אמר לי שהם מחפשים עדים, כי לא ברור אם הוא נסע באור אדום. נהג הטרנזיט מכחיש זאת, ואין עדים שיסתרו את הגרסה שלו", היא אומרת בכעס. "הייתי המומה. התקשרתי לקב"ט הבניין של מגדלי אביב וביקשתי את סרט האבטחה. בסרט נראה בבירור שחמישה אנשים יורדים מהכביש למדרכה ואז באה הטרנזיט בסיבוב ופוגעת בו".

לאחר שמסרה את הקלטת, הייתה בודזנק בטוחה שהפעם יהיו תוצאות חד־משמעיות. אבל גם הפעם היא ובנה התבדו. בנו אביב מספר: "הגעתי לתחנת המשטרה וכשחוקר אמר לי שזה לא חד־משמעי, הייתי המום. אין לי טענות למשטרה, אבל זה ממש מוזר.

שבוע שלם חוקרים תאונה ולא מצליחים לפענח. זה נראה לי משונה. מההיכרות שלי איתו ברור לי שהוא יחצה כביש רק באור ירוק וכשהוא עובר עם עוד חמישה אנשים, אז מה? כולם עברו על החוק? מנצלים את זה שאבא מת ויש רק גרסה אחת, זו של נהג הטרנזיט. לפי מה שנראה היום, הרוצח של אבא שלי, בחור בן 22 שהיו לו הרשעות קודמות, לא ייענש — וזה מעציב מאוד".

האחים אודי וגיורא דרורי הגיעו מסן פרנסיסקו, שבה הם מתגוררים, כדי להשתתף בהלוויה ולהספיד אותו. אודי, מנהל מעבדת מחקר באוניברסיטת סן פרנסיסקו בקליפורניה, היה קרוב אליו במיוחד: "דיברנו בטלפון שלוש פעמים בשבוע. הוא היה האח הקטן שלי. גרנו באותו חדר 18 שנה והיינו קרובים ודומים מאוד. לשנינו היה חוש הומור שחור. שנינו אנשים שלוקחים את החיים בקלות ושנינו רודפי צדק. אח שלי אהב אנשים, אהב לדבר. כואב לי וחורה לי שכך נגמרו חייו".

רפ"ק משה כץ מלשכת דוברות מחוז תל אביב במשטרה מסר תגובה לאקונית: "מדובר בתאונת דרכים שאירעה לפני כשבועיים. חוקרי אגף התנועה עדיין חוקרים את התיק ובסיום החקירה יועבר התיק לעיון הפר