להציל את בית פוקס: במועצת גדרה מנסים לשכנע את משרד התיירות להקצות תקציב לשימורו של "בית פוקס", אחד מ-30 הבתים הראשונים ביישוב הנמצא ברחוב הבילויים.

"בית פוקס" בגדרה הוא ביתו של בנימין פוקס, אחד משבעת הביל"ויים שייסדו את גדרה ב-1884. על פי מנהלת מחוז מרכז של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, טל בן נון, מדובר באתר בעל מורשת מיוחדת ולו חשיבות היסטורית גדולה. מדובר בבית כורכר עם מרפסת גדולה הפונה לחצר, שברוח הימים ההם שימשה ברוב ימות השנה כהרחבה של הבית הקטן.

הבית נמסר בשנת 1970 לאגודת "בני ברית", ובמשך שנים ארוכות היה מוקד של פעילות לנוער, קשישים וכלל תושבי המושבה. בשנת 2004 התפרקה אגודת "בני ברית" בגדרה ובעקבות הפרוק הועבר הבית לרשות עמותה משותפת של המועצה המקומית ומשפחת פוקס. לדברי בן נון, במשך השנים הורע מצבו של הבית, הרעפים המקוריים נגנבו, המרתף ששופץ ושימש כגלריה נשרף, החלונות נפרצו ובחצר הענקית נוצרה עזובה וגדלה עשבייה גבוהה.

על פי המועצה לשימור אתרים, ב-2007 הקציב משרד התיירות 500,000 שקל לשימור הבית (כשהמועצה המקומית מתחייבת ל-500,000 שקל כנגד) המועצה השקיעה כ-150,000 שקל לתכנון שימור המקום, ולקירוי המבנה המרכזי מחדש לאחר שהרעפים נעלמו והגשם איים לחדור למבנה. אבל בינתיים משרד התיירות חזר בו מהחוזה (החתום) ומאז עומד הבית כאבן שאין לה הופכין ומצבו מדרדר.

השבוע חלה התפתחות חיובית בנושא: ביום שני נערכה ישיבה עם ראש המועצה, יואל גמליאל, המשנה למנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, עמרי שלמון, בן נון ובני פוקס, נציג המשפחה. הוחלט כי המועצה המקומית בעזרת המועצה לשימור תפעל להשבת התקציב ממשרד התיירות, תגובש פרוגרמה בעזרת יועץ למבנה ולחצר, לצורך שימוש ציבורי ראוי במבנה ותוקם ועדת היגוי לקידום הנושא.

טל בן נון בירכה את ראש המועצה על היוזמה והנכונות: "אני בטוחה שגדרה תצא נשכרת משימור הבית החשוב הזה, כעוגן לרחוב הבילויים כולו, לטובת ולרווחת תושבי גדרה וכחלק משימור ומשידרוג הרחוב המתוכנן".

ראש מועצת גדרה, יואל גמליאל: "אנחנו מקדמים את סלילת כביש הבילויים, על סך חמישה מיליון שקלים. אחר כך נתחיל את התוכניות לשיפוץ הבית. משרד התיירות משך את הרגליים ואנחנו פועלים לשכנע אותם להשיב את התקציב. ברגע שהם ייתנו אישור נוכל להמשיך את הפרוייקט".