רוצים לשכה עצמאית: ראש עיריית רחובות רחמים מלול ויו"ר ההסתדרות בעיר, אמיר ירון פנו השבוע לחברי כנסת בבקשה לבטל את החלטת הנהלת בתי המשפט לאחד את לשכת ההוצאה לפועל (ההוצל"פ) ברחובות עם זו של ראשל"צ.

מלול וירון נפגשו השבוע וגיבשו מדיניות, לפיה תפעל העירייה ככל יכולתה כדי שמשרדי ממשלה לא יועברו מהעיר. "מהלך כזה יפגע ברווחת התושבים בכל האזור, שמשתמשים בשירות המשרדים הממשלתיים ויגרור כמובן את פיטוריהם של עשרות עובדים תושבי העיר. נפעל יחדיו כדי לא לתת יד לדבר", הם אמרו.

משרדי ההוצל"פ ברחוב רוז'נסקי עברו עד כה גלגולים רבים. המבנה נשרף לפני כארבע שנים ורק לאחרונה, אחרי כשנתיים בהם עברו העובדים באופן זמני ליבנה - המבנה שוקם ושופץ. 11 עובדי ההוצל"פ היו היחידים שנותרו במבנה ועבדו בתנאים פיסיים מחפירים, בצפיפות נוראית ועם מעט מאוד מקום לתיקים, שהיו חשופים ולא מוגנים. העובדים התלוננו בהסתדרות וזו פנתה להנהלת בתי המשפט והכריזה על סכסוך עבודה. שם הובטח לטפל בסוגיה ולשפץ.

לפני שלושה שבועות שוב הוכרז סכסוך עבודה ובמשא ומתן שנערך בימים אלה הוחלט על שיפוץ המבנה ועל פיצוי כספי רטרואקטיבי לעובדים. העובדים לא היו מרוצים מההישג ודרשו להגדיל את הפיצוי הכספי. אלא שהם לא ידעו כי בדיוק באותו זמן, בשקט-בשקט, הוחלט בכלל על העברת המשרדים למערב ראשל"צ.

"רחובות נחשבת לנפה ובנפה צריכים להיות משרדי ממשלה. לכן ההחלטה הזאת נראית לנו תמוהה. עכשיו אני מבין את כל ההתנהלות שלהם. הם השאירו את העובדים כבני ערובה במשך כל השנים ולכן לא שיפצו", אומר ירון. "הם ידעו שהמבנה לא יישאר ולכן לא שיפצו אותו עד היום".

ירון יזם פגישה דחופה עם מלול ועם ועד עובדי ההוצל"פ וביחד הם גיבשו אסטרטגיה איך להשאיר ברחובות את משרדי הממשלה. ירון: "נעמדנו על הרגליים האחוריות. גייסנו עצומות, שלחנו מכתבים וראש העירייה דיבר עם חברי כנסת. נוצר שיתוף פעולה ברמה האסטרטגית בין ההסתדרות לבין עיריית רחובות, שלא היה עד היום. ביחד גייסנו לובי רציני נגד ההחלטה".

6,000 תיקי הוצל"פ חדשים נפתחים כל שנה במשרדים ברחובות. ההוצל"פ נותנת שירותים לכל יישובי הסביבה – גדרה, יבנה והמושבים באזור. ברחובות מקווים כעת שוועדת חוקה חוק ומשפט המתכנסת השבוע בכנסת, תחליט שלא לסגור את סניף ההוצל"פ בעיר וגם לא את משרד הפנים ומשרד הרישוי, כפי שתוכנן בעבר.