"אנחנו כמו זבובים , ג'וקים, רומסים אותנו": ינון צור חזר מהעבודה ביום שני, ונדהם לגלות שלתוך הבית שבו גר כל חייו בכפר גבירול נוצקו טונות של בטון. "תראי איזה ונדליזם", הוא אומר. "למה לעשות דבר כזה? זו בריונות לשמה. אין לי מלה אחרת לזה. כקבלן הייתי בבתים של עשרה מחבלים שבתיהם נאטמו, ודבר כזה לא ראיתי. המינהל רודף אותנו ומנהל נגדנו מלחמה כאילו היינו אויבי העם".

מינהל מקרקעי ישראל, לעומת זאת, לא מבין על מה המהומה. יש צו פינוי מבית המשפט, והתפקיד של המינהל הוא לאכוף את החוק. מבחינתו, אכיפת החוק כוללת גם דאגה לכך שפולשים לא יחזרו לבתים שמהם פינו אותם, וכל האמצעים כשרים לכך, כולל שפיכת 400 מ"ק בטון לתוך הבתים.

"אם הייתי עבריין, אני בטוח שהם לא היו מתקרבים אלי", אומר אבישי מהצרי, מפונה נוסף שגם את ביתו הציפו בבטון.
ביום שני הגיעו לגבעה, שבעבר ניצבו עליה שבעה בתים, 100 שוטרים, טרקטורים, מנופים, פקחים של המינהל ואנשי מקצוע עם מערבלי בטון.

"הם שפכו את הבטון לתוך שני הבתים היחידים שלא נהרסו, ושהיו מיועדים לשימור. קברו שם מקרר, ארונות, אופניים, חבלי כביסה שבגדי עבודה עדיין תלויים עליהם, וכלי עבודה. חדר האורחים, המטבח והחדרים התמלאו בבטון בגובה של יותר ממטר וחצי.

"המהלך הזה עלה למדינה קרוב למיליון שקל", אומר יואל, מפונה נוסף, שסיים את שירותו הצבאי בצנחנים בהצטיינות. "המינהל מנצל את החולשה שלנו כאנשים פשוטים".

המבנים נבנו על הגבעה במאה ה-19, והמועצה לשימור אתרים הכריזה עליהם כעל מבנים לשימור בגלל הייחוד שלהם. "זה הרס בלתי הפיך למבנים", אומרת מנהלת מחוז המרכז במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, טל בן נון.

המאבק של המועצה לשימור אתרים נגד המינהל כבר לא תעזור למשפחות, שפונו מבתיהן על הגבעה לפני חצי שנה. קרוב לוודאי שעוד 100 משפחות בכפר גבירול ימצאו את עצמן בלא קורת גג בקרוב. לאחר שפינה את תושבי הגבעה מבתיהם, השליך את הציוד שלהם ואת חלקו החרים ולא החזיר, עבר המינהל למלחמת התשה בבית המשפט, ותבע מהתושבים מיליוני שקלים על שימוש בקרקע של המדינה במשך 50 שנה.

"אני בן 54 ונולדתי כאן, בבית הזה", אומר צור, אב לשני ילדים. "איך אפשר להגיד עלי שאני פולש? יש עלינו התנפלות, אין לי ספק בזה. לא לוקחים מאף תושב של נהלל את הבית שלו, נכון? למה לוקחים ממני את הבית שבו נולדתי? אני לא יכול להסכים לזה גם אם 1,000 שופטים יגידו שאני פולש. ההיגיון לא מקבל את זה".

מנהלת מחוז המרכז של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, טל בן נון: "אנו רואים בחומרה את העובדה ששפכו בטון, ונפעל נגד המינהל בכל האמצעים העומדים לרשותנו. לשפוך בטון למבנים זה כמו להרוס אותם. הפולשים לפחות שמרו על המבנים".

מינהל מקרקעי ישראל מסר כי בחמש השנים מאז שהוקם אגף הפיקוח, הוא דואג לאכיפה של צווי בית המשפט. כמו כן קיים שיתוף פעולה עם המשטרה, שעוזרת בפינויים. המינהל איננו הזרוע השופטת, אלא הזרוע המבצעת. "אנחנו פועלים בכל הכוח, ונותנים משנה תוקף לאכיפה, ומידי שנה אנו מעלים את כמות פעולות האכיפה", נמסר.

הכתבה המלאה מתפרסמת ב"ידיעות רחובות".