מחיר יקר: זיוף חתימתו של בעלה לשעבר על פסק דין של בית המשפט, עלול לעלות לאישה בדמי המזונות שנפסקו לה ולילדיה. מכתב שקיבל הבעל מהביטוח הלאומי, לפיו הוא חייב 120 אלף שקל, חשף את המקרה. ביהמ"ש החליט בשלב זה לעכב את מימוש החוב.

לפני כ-17 שנה נפגשה האישה, שהייתה אז אם חד הורית ואם לילד, עם עולה ממולדובה והזוג החליט להתחתן. הגבר נקשר אל בנה של אשתו והחליט להכיר בו כבנו, למרות שלא היה אביו הביולוגי. במהלך חמש שנות נישואי הזוג נולד להם ילד משותף נוסף.

לדברי הגבר, אשתו לא הייתה נאמנה לו ולאחר חמש שנים הוא תפס אותה בוגדת בו. האישה החליטה לעזוב את הבית עם הילדים ואסרה עליו לראותם. הבעל החליט לחזור למולדובה ועם עזיבתו הגישה נגדו האם תביעת מזונות בבית המשפט לענייני משפחה בנצרת, שפסק לילדיה מזונות בסך 1,600 שקל לחודש.

בית המשפט, אשר ידע כי האיש נעדר מהארץ, קבע בפסיקתו כי על האישה ליידע את הגרוש בדבר חובו, לתרגם את פסק הדין לרוסית, ולמוסרו לבעלה לשעבר בתוך שלושה חודשים ממתן פסק הדין, ולא, הוא יבוטל. האישה הגישה לבית המשפט את המסמכים, חתומים כביכול על ידי גרושה במסגרת הזמן שהוקצב לה, ומאותו רגע החל להיצבר החוב כלפיו, ללא ידיעתו. למרות שבשנת 1998 הוא חזר ארצה וביקר את ילדיו, לא טרחה האישה לגלות לבעלה לשעבר כי הוא חייב לה כספי מזונות.

את החובות שנצברו על שמו גילה הבעל לשעבר רק לפני כשנה, כאשר קיבל מכתב מהמוסד לביטוח לאומי המודיע לו כי הוא חייב למוסד 120 אלף שקל. "התברר כי פסק הדין המתורגם לרוסית כלל לא הגיע לידיו של מרשי", אומר עו"ד שיפמן, סניגורו של הבעל לשעבר, שהוסיף כי הבעל הופתע לגלות שהחתימה המתנוססת על טפסי המסירה איננה כלל שלו. בדיקת גרפולוג משפטי מוסמך קבעה כי מדובר בחתימה מזויפת.

כתוצאה מהגילוי הוגשה תלונה במשטרה נגד האישה על זיוף חתימת הבעל. עם הראיות לזיוף לכאורה של החתימה, ועם פסק הדין שקבע כי רק מסירה כדין מפעילה למעשה את דרישת המזונות, הזדרז עורך הדין לפנות אל ביהמ"ש ולמוסדות ההוצאה לפועל, אשר עיכבו לפני מספר ימים באופן מיידי את כל ההליכים כנגד האב ובכלל זאת הליכי העיקול שנפתחו נגדו.

"חוק המזונות קובע מפורשות, שאם לא החלו בגבייתו של תשלום מזונות במהלך שנתיים מעת פסיקת בית המשפט, אין לחייב את האב לשלמו אלא בהוראת בית המשפט, מה שמחליש עוד יותר את הצדקת החוב הנצבר", אמר עו"ד שיפמן.