עישון פסיבי: יקיר הרן, שנחשף לעשן סיגריות במהלך שירותו הלאומי בבית חולים קפלן, החליט שלא לוותר. לאחר שהתלונן מספר פעמים על עישון במקום ציבורי, הוא ראה שדבר לא השתנה והחליט לתבוע את שירותי בריאות כללית, המפעילה את בית החולים. במסגרת הסדר פשרה שהושג בין הצדדים, הוחלט כי הרן יקבל 4,500 שקל.

התביעה הוגשה לפני כשנה לבית משפט השלום ברחובות, על סך כולל של 10 אלף שקל. הרן (20) טען בכתב התביעה שהוגשה באמצעות עו"ד אייל מרדיקס כי אנשים מעשנים בכל אזורי בית החולים ולאו דווקא במקומות המוקצים לכך. בכתב התביעה נטען כי בית החולים לא פעל לאכיפת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, שנכנס לתוקפו בנובמבר 2007.

"נחשפתי לעשן באופן יומיומי וקבוע. בחלק מהמקרים פניתי למעשנים, שחלקם נמנה על צוות בית החולים והתלוננתי פעמים רבות על כך בפני אנשי הביטחון. אבל התופעה לא פסקה", טען הרן בתביעתו. לדברי הרן, הנהלת בית החולים הציבה מאפרות במקומות שאסורים לעישון והוא נחשף לעישון פסיבי בעל כורחו.

תלונותיו של הרן הגיעו עד ללשכת מנהל בית החולים דאז, דר' יעקב יהב, שהוציא מכתב אל כלל מנהלי המחלקות והצוותים וביקש מהם לשתף פעולה ולנהוג בהתאם לקבוע בחוק. בכתב ההגנה שהוגש באמצעות יו"ר הוועדה למניעת עישון, דרורה בן טובים, הכחיש בית החולים את הטענות שהועלו נגדו. לטענתו המאפרות סולקו מכל האזורים הציבוריים ושלטים האוסרים על עישון הוצבו במקום.

בהסכם הפשרה שאליו הגיעו הצדדים השבוע נקבע כי בית חולים קפלן ישלם להרן פיצוי על סך 4,500 שקל . "אני מרוצה מאוד", אמר הרן אחרי החלטת בית המשפט. "האזרח הקטן הוא לא תמיד פיצפון. יש לו תחושות ורגשות. כאב לי שהם לא התייחסו אלי. חשוב לי להביא את הזכייה שלי לידיעת הציבור כדי לעודד את בית החולים לאכוף את החוק האוסר על העישון, וזאת למען אלפי האנשים שנמצאים שם מדי יום" .

מבי"ח קפלן נמסר בתגובה: "במהלך שנת 2009 עשינו מספר צעדים שנועדו למנוע עישון בתחומי בית החולים, בהתאם לחוק ולתקנות החדשות, כולל סילוק מאפרות ממוקדי העישון, הצבת שילוט האוסר על עישון וכן שיתוף פעולה עם פקחי עיריית רחובות. הפקחים, יחד עם צוות האבטחה של בית החולים פעלו להסברה בדבר אכיפת חוק הגבלת עישון במקומות ציבוריים. בעתיד מתוכננים הפקחים להגיע לבית החולים ולתת קנסות".