הדוחות הקדימו את התמרור: בעיריית רחובות מצאו שיטה מקורית ומוזרה לגביית כסף מהציבור: קודם נותנים דוח ורק אחר כך שמים את השלט האוסר על החנייה. עובדה זו התבררה לעשרות הנהגים שחנו בדרך קבע בחניון ליד רחוב הרצל 197 בעיר, ובכללם שוטרי משטרת רחובות.

יותר מעשר שנים נוהג משה עוזרי, תושב ותיק ברחובות להחנות את רכבו בחנייה הסמוכה לוידאומט ברחוב הרצל 197, הסמוך למקום עבודתו. בעיר עם מצוקת חנייה קשה, החניון היה מקום שבו אפשר להחנות מבלי לחשוש מפקחי העירייה. ביום שני השבוע חיכתה לו הפתעה מתחת למגב: דוח חנייה.

"בשעה 10:00 בבוקר התקשרו אלי חברים ואמרו לי שיש פקח שנותן דוחות חנייה בחניון הזה. הגעתי מיד למקום. אני עומד מול הדוח ולא מאמין", אומר עוזרי. "30 שנה אנשים מחנים במקום הזה בלי לקבל שום דוח ופתאום, בלי שום הודעה מוקדמת לציבור, נותנים דוחות".

בשעה 13:30 בצהריים, בעודו עסוק בטלפונים לעירייה, ראה עוזרי שני עובדים המנסים להתקין תמרור, לדבריו "כדי שיגרום לחוקיות הדוחות. קודם כל רושמים דוחות ואחר כך מציבים תמרור. איך יכול להיות דבר כזה? מה הבעיה לעשות את זה כמו שצריך, לבוא יום קודם ולהציב את התמרור כדי לא להכשיל את הציבור? תעשו דברים באופן חוקי אם אתם רוצים לאכוף את החוק. זה פשוט חלם. זה נראה לי כמו ניסיון לסחוט כספים מהציבור".

בצילומים המצויים בידינו ולפי עדויות הנהגים, אכן הדוחות ניתנו בשעה 10:00 בבוקר והתמרור הוצב רק בשעה 13:30. דרור פולק עובד בתחנת מוניות הסמוכה לחניון: "שאלתי את הפקחים איך אתם נותנים דוחות לאנשים בלי שתהיה הודעה לציבור, או תמרור? את יודעת מה הם ענו לי? שהמדחן הוא סימן שצריך לשלם על החנייה".

אחד השוטרים שנוהג להחנות במקום: "מדחן זה לא תמרור. צביעת מקומות החנייה היא לא סיבה לגבות כסף והציבור לא צריך לנחש את הכוונות של העירייה. שום דבר כאן לא נעשה לפי החוק".

"הכי מכעיס אותי", מוסיף עוזרי, "שהיה להם כסף לצבוע את החניון ולחלק אותו לחניות, אבל לתקן את המדרכה בכניסה לחניון, שהורסת כל מכונית שנכנסת לשם, הם לא מתקנים. הזלזול הזה בתושבים מרתיח לי את הדם".

לדברי נהגים שהיו במקום וקיבלו דוחות בצורה גורפת, העירייה מאלצת אותם להפסיד ימי עבודה, בעצם הגשת הערעור, וזאת כאשר הם לא היו אמורים כלל לקבל את הדוחות הללו. עוזרי: "כל הנהגים שקיבלו דוח יכולים לרשום אותי בעדות שלהם, כי יש לי גם תמונות וגם עדויות שלקחתי מאנשים ואני מוכן להעיד בשביל כל מי שירצה".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה כי "בעקבות פניית התושבים יבוטלו כל דוחות החנייה".