בשם האיכפתיות: במסגרת פעילות תכנית המשרד להגנת הסביבה "הולכים על נקי - זאת הכנרת שלנו" הגיעו בסוף השבוע האחרון כ-150 ילדים מרחבי הארץ, במסגרת פרוייקט "ידידות צהלה", לקחת חלק פעיל בשמירה על ניקיון הכנרת ולהשתתף בפעילות הסברה לנופשים באזור המעבירה את המסר לחשיבות השמירה על ניקיון הכנרת.

זו השנה החמישית בה מגיעים בני נוער במסגרת פרוייקט "ידידות צהלה" לכנרת בכדי לתרום מזמנם וממרצם לקהילה ולסביבה. השנה ילדי "ידידות צהלה" שהגיעו בין השאר מרחובות, מחיפה ומקריית אתא, השתתפו בניקיון מספר חופים, פרצו שביל חדש במסגרת "שביל סובב כנרת" וכן הסבירו לנופשים את החשיבות בשמירה על ניקיון הכנרת.

בני הנוער, בני ה – 15-18, "חומשו" על ידי המשרד להגנת הסביבה ומנהלת הכנרת במאפרות אישיות שחולקו לציבור המעשנים לשימוש בעת שהייתם בכנרת וכן ב"מגנטי תזכורת".

לאחר שבני הנוער נפגשו עם הנופשים על שפת החוף, פנה הנוער לעבר המכוניות החונות בסביבת החופים ולראשונה בישראל הוצמדו לדלתות המכוניות "מגנטי תזכורת" בכדי להזכיר לנופשים לשים את הזבל בפח לפני שהם נוסעים מהאזור.

בתדרוך למדריכים שביצעה טרם הפעילות יעל סלע, מנהלת יחידת הסברה וחינוך סביבתי במנהלת הכנרת התייחסה בדבריה ל"מגנטי התזכורת": "אנו מקווים שהמגנט יהווה תזכורת קטנה לחלק של המטיילים באחריות לניקיון הטבע. הנופש מקבל את הטבע נקי והמגנט אמור להדליק לו נורה אדומה, דקה לפני שהוא עוזב את הטבע – לאחריות האישית שלו להשתתף במאמץ לשמור על הטבע שלנו".

פרויקט "ידידות צהלה" הנו מיזם התנדבותי ארצי המחנך ומקדם בני נוער לאזרחות טובה ומעורבות חברתית. הפעילויות בכנרת היא חלק מתכנית הכרת הארץ ותרומה לקהילה ולסביבה.

רן רונן (פקר) תא"ל במילואים, יו"ר "ידידות צהלה" ומיוזמי הפרוייקט אמר היום: "מחובתנו להכיר לאותם ילדים, הזכאים להשתתף בתכנית שלנו את הכנרת ואזורה. כמו שהיינו בשדרות בזמן ששוגרו קסאמים לעברה, כמו שכל שנה אנחנו מבקרים במחנות ההשמדה בפולין, כך כל שנה אנחנו מגיעים לכנרת אשר אוגדת בתוכה היסטוריה ואת הזיקה לאדמת הארץ שלנו. כל ילד בישראל צריך להגיע לכנרת ולהגן עליה כי אין לנו כנרת אחרת".

במהלך הפעילות שולב שיט בסירת "המעבדה השטה" של רשות ניקוז כנרת ובה הוצגו לבני הנוער את החיים בתוך המים בכנרת.