במאי האחרון הועלו לקבינט הדיור שלוש בקשות לבניית שכונות מגורים גדולות היקף, במסלול אישור מהיר למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל).

הבקשות התקבלו לגבי המתחם מזרחי המונה כ-6,000 יחידות דיור, המתחם צפוני (אזור תעשייה הורביץ) המונה כ-15,000 יחידות דיור, והמתחם הדרומי המונה כ-5,500 יחידות דיור. לדברי חבר המועצה ויו"ר האופוזיציה מתן דיל, משמעות הדבר היא שהעיר רחובות עתידה להוסיף 50% מכמות יחידות הדיור היום.

מתן דיל. | צילום: אבי מועלם

בעקבות כך הגיש הבוקר (ראשון) הצעה לסדר, ובה הוא טוען שעד היום לא התקיים בנושאים, המשמעותיים האלה לעתיד העיר, דיון במועצת העיר או בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. כמו כן, הוא טוען ש"לא התקיים שום דיון ציבורי של הנהלת העיר על נחיצותן של התכניות ועל השלכותיהן – לטוב ולרע". 

שלוש התכניות שמפרט דיל מצטרף לשורת תכניות בנייה שכבר מקודמות כיום. ביניהן תכנית לפינוי־בינוי שכונת 'קריית משה', כ־9,000 דירות חדשות נוספות על 2,000 הדירות הוותיקות הקיימות כיום בשכונה. תוכנית פינוי בינוי 'אושיות', תוספת של כ-3000 יחידות דיור. תוכנית להתחדשות 'לב העיר' רחובות, המבוססת בין היתר על הוראות תמ"א 38, ובה פוטנציאל להוספת כ־5,500 דירות, ועוד כ־2,500 דירות לאורך רחוב הרצל.

בהקשר לכך טוען דיל שלרחובות אין נכון להיום תכנית מתאר כוללנית, ואומר: "אני חרד לעתידה של העיר רחובות, וחושש לעתידנו הכלכלי. היום אנו גרעוניים בנוגע לאיזון ההכנסות בין מגורים לבין מסחר ותעשייה. לא ניתן לתכנן בינוי למגורים בהיקפים כל כך גדולים ללא תכנית כוללת שתתייחס בין היתר לצמצום 'הגרעון', ולשיפור היחס שבין בנייה למגורים לבין מסחר ותעשייה, הוספת שטחים פתוחים, מבני ציבור, דרכי גישה וכו' ". 

בהצעתו הוא מבקש שמועצת העיר תקיים ישיבה, שבה יוצגו התכניות המקודמות והחזון העומד מאחוריהן, יתקבל מידע וסטטוס עדכני של מצב התכניות, תתקבל חוות דעת והערכה של השפעת התכניות וקצב מימושן על מערך התחבורה, התעסוקה והתקציב העירוני, יוצג מידע אודות הסכם גג ההולך ומתגבש – היקפו ותכולתו ויתקיים דיון ציבורי של מועצת העיר לגבי נחיצות התכניות ותעדופן על פני תכניות אחרות". 

לסיכום הוא מבקש לקבל החלטה על גיבוש תכנית אסטרטגית לפיתוח העיר.