מחזה מוזר התגלה השבוע לעיני עוברי אורח ברחוב חיים בר לב ולסקוב ברחובות. רכב שביצע עבודות הדברה ריסס עצים באמצעות "השפרצה" מרכב נוסע, תוך שהוא פוגע ברכבים חונים ובמדרכה. "שיא העצלנות, הוא אפילו לא עצר ויצא מהרכב", אמרו עדי ראייה, ובפורום הקיימות הרחובותי מוסיפים: "מדובר בשיטת ריסוס שנעלמה מהעולם".

ריסוס בנסיעה? | צילום: באדיבות תושבים

פורום 'המרכז לקיימות' מאחד ברחובות את כל גורמי העניין והאקטיביסטיים הסביבתיים, ולכן כאשר הגיע הסרטון (שמופיע בהמשך) לידי מייסדות המרכז נעמה ארקין, ליה שניידר לוי ויעל גוראון, הן התחלחלו.

לדבריהן, מדובר בבעיה עמוקה בנושא ההדברה בישראל. "אין כמעט פיקוח ושקיפות בתחום. הריסוס הזה התרחש ליד בתי ספר וגנים והם רגישים יותר להדברה", אומרת ארקין, וטוענת שבשנים האחרונות אירעו מספר מקרים טראגיים בעקבות הדברה לקויה.

 "הרעיון הוא להדביר את העשבים בחורף לפני שיהפכו למפגע, אבל בעיריית תל אביב למשל הפסיקו עם זה כקבלה של העשבים כחלק מהנוף העירוני. מה שקרה ברחובות השבוע בעייתי כי המדביר למעשה ריסס לכל עבר חומרי הדברה", היא אומרת

בפורום יוזמים בימים אלה פנייה לעירייה במטרה להפוך את ההדברה לשקולה יותר, "במיוחד כשמדובר בחומרים כאלה. אם מחליטים שמדובר בהדברה נחוצה חייבת להיות התרעה. לפזר שלטים, להודיע בפומבי כדי שמי שרגיש יוכל להיערך לכך, אפילו בסגירת חלונות".

כך זה נראה השבוע ברחובות:

ליה שניידר לוי, MPH מוסמכת בריאות הציבור, תומכת בדברים, ומתייחסת לשני סוגי חומרים: קבוצת חומרי ההדברה וקוטלי העשבים. "לא ברור באיזה סוג חומר נעשה השימוש כאן, אבל בישראל יש שימוש פרוע ומסוכן בשני החומרים".

לדבריה, הריסוס שנעשה השבוע ברחובות ותועד בסרטון, הוא דוגמא קיצונית במיוחד, "שעלולה לשמש כעילה חמורה בתביעה בגין נזק לבריאות הציבור. הנזק הישיר הוא חשיפה בנשימה, משום שאלו אירוסולים קלים לשאיפה. נזק עקיף משום שהמדרכה מזוהמת תדיר וכמובן חלחול לאדמה".

מה שנעשה כאן מסוכן?

"כן. משום שאלה סוגי חומרים שמצטברים ברקמות חיות ויש להן השפעות ארוכות טווח וקצרות טווח. אני חושבת שראוי שעיריית רחובות תעשה בדק בית רציני ביותר לגבי ההתנהלות הרשלנית והפוגענית הזו בתושבים". 

מעיריית רחובות נמסר: "מדובר באירוע יוצא דופן וחד פעמי שאנו רואים בחומרה רבה. קיבלנו על כך דיווח בזמן אמת והדבר נפסק מיידית, ממש לאחר צילום הסרטון.

ערכנו בירור מיידי לקבלן האחראי על ההדברה, והבהרנו לו את חומרת הדברים. עבודתו של עובד הקבלן החיצוני המעורב באירוע – הופסקה על ידי הקבלן, והנהלים חודדו. יחד עם זאת נדגיש כי המדובר בחומר הדברה חלש וסלקטיבי, המיועד לקטילת עשבייה בלבד, ואינו מזיק לצמחי נוי ופרי או לבעלי חיים".