רחוב משה פריד הפך בשכונת סלע ברחובות לרחוב מאובק שבלתי נסבל לגור בו, כך טוענים תושבי המקום. לטענתם, אפשר לבצע אכיפה טובה יותר באתר הבנייה ובמפעל שברחוב וכך למנוע את סבלם

"מנגבים אבק". רחוב משה פריד | צילום: אביגיל קדם

"יש בעיה של חול על הכביש", מסביר תושב הרחוב. "בפינת הרחוב יש מפעל, שם יש תמיד אבק כי משאיות יוצאות וזה נופל להן ומגיע עד הבניינים של חצרות המושבה, איפה שאני גר. בצד השני יש פרויקט ענק של בנייה וגם שם יש משאיות ואבק". 

באופן מפתיע, בעיית האבק מחמירה דווקא בתקופת החורף, אז המשאיות שיוצאות מאתר הבנייה ומהמפעל, מפזרות את הבוץ שנדבק לגלגליהן לאורך הרחוב, "ואז מספיק שיהיו שעתיים של שמש וזה הופך לאבק", אומר התושב, "וכל רכב שעובר מעלים את האבק למעלה". 

לטענתו, ולטענת תושבים נוספים שחיים ברחוב משה מזרחי, הם עברו להתגורר בפרויקט בידיעה שהאיזור עדיין מתפתח, "אבל הנה, בשרונה בתל אביב יש פרויקט בנייה, אבל אין גרגיר של אבק, איך זה יכול להיות?", תוהה התושב. "

ידענו שיש אתר בנייה אבל לא ככה, הרחוב מלא אבק על בסיס קבוע. אשתי פיתחה אלרגיה, אצלי בבית כולם חולים כבר מעל חודש כי אי־אפשר לאוורר את הבית, אנחנו כל הזמן עם חלונות סגורים וזה לא רק אנחנו, זה כל הקומפלקס, 104 יחידות דיור עם אותה הבעיה, ויש גם בתים פרטיים ברחוב. אי־אפשר לצאת למרפסת, שלוש פעמים ביום מנגבים אבק, שכנים שלי עם אינהלציה. בקצה הרחוב יש גני ילדים, לידו ערימות של חול וכל אופנוע מעיף אותן על הילדים בחצר.

אני מתריע כבר שנתיים וחצי וכל כמה חודשים באים לנקות, אבל עד שתהיה אכיפה על קבלני הבנייה, זה לא יעזור. שלפחות יגבילו את הכניסה של המשאיות לרחוב. יש כניסה מהצד השני, עד שלא יעיפו את כל החול מהכביש באופן קבוע, זה לא ייגמר". 

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "חשוב לזכור כי מדובר באזור המצוי בבנייה מסיבית. יחד עם זאת, עיריית רחובות עושה ותעשה ככל שניתן על מנת להקל על התושבים. הפקחים פועלים על פי הנחיות להגביר את הפיקוח על הקבלנים, המחויבים בניקיון השטח הציבורי מתוצאות הבנייה באזור, ותדירות הפעלת רכבי הטיאוט ברחוב תגדל".