שריפה בשטחי ביל"ו | צילום: שירות מיינט

בשעה 02:00 בלילה שבין שני לשלישי הבחין סייר הביטחון של הישוב כפר ביל"ו, הצמוד לרחובות, בעשן מיתמר מאיזור השטחים הפתוחים של הכפר, זאת בשעה שהיה בסיור שגרתי באזור.

בעודו עושה דרכו אל המקום, טוען הסייר שהבחין במספר דמויות שרצו על דרך עפר סמוכה לאתר הפסולת, אולם מכיוון שהשעה היתה מאוחרת והאיזור היה חשוך, לא הצליח להבחין במי מדובר. כוחות הכיבוי הוזעקו למקום ולאחר כרבע שעה של פעולה בשטח הצליחו הכוחות להשתלט על השריפה, ולכבותה באופן סופי.

חששם הגדול של חקלאי ותושבי כפר ביל"ו היה כי האש שאחזה בפסולת תתפשט לשטחים חקלאיים סמוכים מעובדים, אך למעט פגיעה לא קשה במטע זיתים סמוך לא נגרם כל נזק לגידולים בשטח.

בבוקר שלמחרת השריפה הביעו תושבי המקום דאגה כי קיים קשר בין הדליקה לדיון גורלי שיתקיים ביום רביעי בבוקר בוועדת הארצית לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) בירושלים, ובו תידון בקשת המדינה להעביר מאות דונמים של שטחים חקלאיים משטח כפר ביל"ו למועצה המקומית קריית עקרון, דבר לו מתנגדים תושבי הכפר. 

שריפה בשטחי ביל"ו | צילום: שירות מיינט

האש פרצה בלב שטח המריבה, שבגינו יצאו בתחילת השבוע חקלאי ותושבי כפר ביל"ו להפגנת מחאה גדולה בצומת ביל"ו. עם זאת תוצאות חקירת צוותי הכיבוי בנוגע לסיבות הדליקה טרם פורסמו.

"אנחנו מקווים שאין קשר בין המקרים למרות שחייבים להודות שזה מאוד מוזר כי האתר הזה קיים כבר מעל לעשור ומעולם לא קרה שם כלום", אומר תושב כפר ביל"ו ומוסיף: "תמוה שאירוע כזה מתרחש דווקא בשעות כאלה, בזמן בו האתר סגור כמובן והגישה אליו אסורה".