סג"ם כ', בן 20 מנס ציונה, סיים בהצלחה השבוע את קורס הכטמ"ם (כלי טיס מאויש מרחוק) של חיל האוויר. את שמו ותמונתו לא נוכל לחשוף, אבל יש כמה פרטים מעניינים שדווקא אפשר לספר.

סג"מ כ' מנס ציונה | צילום: דובר צה"ל

כ' משחק כדוריד באופן מקצועי מזה 10 שנים, ואף היה בנבחרת ישראל לכדוריד לנוער. הוא אוהב לטייל ולקרוא. בתיכון הרחיב את מקצועות המחשבים והפיזיקה, ולפני הגיוס השתתף בתנועת הנוער מועדונצ'יק - צופים עירוניים, והיה מדריך קורס. ל-כ' שני אחים תאומים בכיתה י"ב. אמו מורה ואביו סוכן ביטוח.

כ' התגייס לקורס טיס 179 בינואר 2017, בשל פציעה ירד לקורס 180, והפסיק השתתפות בשלבים הראשונים.

למה בחרת להגיע לקורס מפעיל כטמ"ם?

"שמעתי על מערך הכטמ"ם, וידעתי שניתן להגיע לתפקיד אם מפסיקים השתתפות בקורס טיס. התלהבתי מאוד מהתפקיד ומהרמה המבצעית. להיות מפעיל זה להיות האדם בקצה, המקבל את ההחלטה האחרונה. זהו מערך מאוד מבצעי ומתקדם. בעיניי זה מקום מעולה להיות בו קצין".

ההכשרה לקורס מתבצעת בבסיס פלמחים, והיא נמשכת כחצי שנה, במהלכה נלמדים תכנים קרקעיים, טיסות במאמנים (סימולטורים), סדנאות שטח, גיחות בקרון ועוד.

כ' מספר שהקורס לא היה פשוט, אבל - "הייתה אווירה טובה, ולכולם היו תחושות דומות של רצון להצליח ולעבור את המבחנים". 

בתום הקורס החניכים מקבלים את סיכות המפעיל ממפקד חיל האוויר ומשובצים לטייסות והיחידות המבצעיות בבסיסי חיל האוויר השונים. המערך הוא העיניים של צה"ל בשמיים, חלק ממשימותיו כוללות: סיוע לכוחות האוויר והקרקע באיסוף מודיעין איכותי, זיהוי עמדות שיגורים, זיהוי חדירות מחבלים, מניעת פגיעה בבלתי מעורבים, ליווי תקיפות, ליווי תרגילים ומעצרים, ליווי כוחות חי"ר, הגנה על הגבולות ועוד.