"חוזר כל שבוע". עמדת ניטור אוויר | צילום פרטי

         

תושבי רחובות המתגוררים בשכונות המזרחיות של העיר, הסמוכות לכביש 40, העבירו לאחרונה למוקד המשרד להגנת הסביבה בקשה להציב עמדה לניטור אוויר באיזור מגוריהם, וזאת כדי לבדוק את רמת הזיהום.

לטענת התושבים, בהם גם פעילי סביבה, בחודשים האחרונים נמדדו ריכוזים גבוהים של חומרים מזהמים באוויר – עובדות הנסמכות לטענת התושבים על נתונים שמספק המשרד להגנת הסביבה.

"ריחות חריפים כמו עשן וחומרי דישון מופיעים אצלנו לעתים קרובות מדי", אומר אלון אונפוס־אסיף, תושב העיר ופעיל סביבה, ממקימי דף הפייסבוק 'רחובותים רוצים לנשום'. "אנחנו עוקבים אחר הנתונים שמספקים אנשי המשרד להגנת הסביבה והם גלויים לכל דורש, כמעט בכל חודש רואים חריגות של מדדים שונים וזה מטריד".

בכל פעם שתושבי האיזור מגלים חריגות במדידות איכות האוויר הם מעבירים דיווח מיידי למוקד המשרד להגנת הסביבה, אולם לטענתם רק לעתים רחוקות הם זוכים למענה ולתשובות ברורות באשר למקור הזיהום.

"לפעמים אומרים לנו שמקור הריח בזבל שפוזר בשדות מסביב לרחובות ולפעמים אומרים שזה מגיע משריפות באזור רמלה והסביבה, אבל אין לטעמנו מענה רציני כי זה פשוט חוזר על עצמו מדי שבוע", אומר חיים בנדט, תושב העיר.

כעת, על מנת למנוע הישנות מקרים של זיהום אוויר, מבקשים התושבים הצבה של עמדת ניטור במזרח העיר. יש לציין כי לפני כשנה, בעקבות תלונות חוזרות של תושבי רמלה על זיהום חריג, הציבו אנשי המשרד להגנת הסביבה עמדה לניטור אוויר באחת השכונות בעיר והיא סיפקה מידע אמין ומעודכן על רמת הזיהום באיזור זה של העיר.

"פניתי למשרד להגנת הסביבה מספר פעמים, וביקשתי לבדוק אפשרות של הצבת עמדת ניטור אבל זה לא קרה", אומר אונפוס־אסיף, "והאמת שאפילו לא קיבלתי תשובה מסודרת או תגובה וזה באמת מתסכל".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "למשרד לא הגיעו פניות משמעותיות על בעיית איכות אוויר בשכונות המזרחיות של רחובות לאחרונה. ככל שיש מפגע, יש לעדכן בזמן אמת את מוקד עיריית רחובות וגם את מוקד הסביבה - וזאת על מנת שניתן יהיה לבחון בזמן אמת קיומם של מפגעים בהתאם לנוהלי עבודה מוסדרים של המוקד. נתוני איכות האוויר בכל הארץ מפורסמים לציבור באתר המשרד להגנת הסביבה ובאפליקציה 'אוויר בסביבה' של המשרד".