עובד עם מפוח עלים (צילום: אבי מועלם)    

תושבים ברחבי רחובות מתלוננים על כך ששימוש שעושים קבלני גינון של העירייה במפוחים לפיזור עלים וגזם מהווים מפגע סביבתי חמור. מדובר במכשיר שמפעילים קבלני גינון ומשמש לפיזור ואיסוף גזם, שנאסר לשימוש על פי חוק משום שהוא מרעיש ולעתים מלכלכך יותר מאשר מנקה.

בשבועות האחרונים פנו תושבים למוקד העירוני בתלונה על כך שקבלני גינון שמפעילה העירייה בגינות ציבוריות ובשטחים ציבוריים אחרים עושים שימוש יתר במפוחים וגורמים לרעש ולמטרד.

"ברור לנו שהשימוש במפוח הוא הדבר הכי נוח וקל, אבל מצד שני זה הכלי הכי מרעיש ומלכלך, ולא סתם יש חוקים ותקנות נגד השימוש בו", אומרת איילת גזית, תושבת מרכז העיר. לטענת גזית, פועלים מטעמו של קבלן גינון העובד במרכז העיר מגיעים פעמיים בשבוע לגינה ציבורית הסמוכה לביתה ומשתמשים במפוחים כדי לנקות את הגינה.

"מילא היו מפנים גזם או דשא שמכסחים, ואת זה אולי עוד היינו מבינים, אבל כאשר נכנסים לגינה ומעיפים לכלוך מקצה אחד לשני על ידי מפוחים, זה רעש בלתי נסבל", מסבירה גזית.

תושבים אחרים טוענים כי השימוש במפוח נעשה לעתים קרובות בשעות הצהריים, מה שפוגע במנוחתם של המתגוררים בקרבת האזורים המטופלים.

"מי שאומר שאין בעיה עם מפוחים שינסה לנוח ליד גינה ציבורית שעובדים בה במשך 20 דקות עם מפוח", אומר תושב העיר. "הרעש הוא בלתי נסבל, העוצמות עולות ויורדות ובשורה התחתונה הגינה לא תמיד נקייה ובמקרים רבים השימוש במפוח מביא להזזה של הלכלוך מהגינה לחלק אחר של הרחוב. הדרישה שלנו היא שיופסק השימוש בכלי הזה, שישתמשו בכלי גינון אחרים, ואם ממש אין ברירה, אז שיבוצע בו שימוש באזורים שאינם סמוכים לשכונות מגורים".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "עיריית רחובות אסרה זה מכבר על קבלנים העובדים מטעמה להשתמש במפוח, אחרת ייקנסו על ידה. לא ידוע על קבלנים העושים כן, ובמקרה כגון זה מתבקשים התושבים לפנות למוקד העירוני ולדווח על כך".