הפגנת בני העדה האתיופית בתל אביב | צילום: מוטי קמחי

       

רב הקהילה האתיופית בנס ציונה וראשון לציון, הרב אהרן ברקולין, שיגר השבוע מכתב למנכ"ל המשרד לשירותי דת ובו הוא טוען כי ישנה אפליה והתנהגות גזענית כלפיו וכלפי קהילת יהודי אתיופיה בנס ציונה.

במכתב טוען הרב ברקולין כי מאז שהחל את כהונתו בשנת 2011, הוא פונה למשרד לשירותי דת בטענות על גזענות הפושה ברבנות ובמועצה הדתית נס ציונה, אך לצערו המשרד לא ראה לנכון לטפל בה.

במכתב נטען כי נמנעת מהרב עריכת חופה לכלל האוכלוסייה, וכן נמנע ממנו לתת שירות הולם בנושאים בסיסיים. עוד לטענתו נמנעת הזרמת כספים לפעילות הקהילה, לא ניתן ציוד בסיסי לחדרו ועוד. בהמשך הוא טוען כי סמנכ"ל המשרד לשירותי דת הגיעה עם צוותה למקום כדי לנסות לפתור את הסוגיה, אך מאז המצב רק החריף.

לטענתו, העירייה אינה פועלת כבר למעלה מ־30 שנה כדי לבנות לקהילה בית כנסת. "במקום למזער את הנזקים הקיימים, המשרד לשירותי דת, המועצה הדתית והרבנות בנס ציונה מוסיפים על הקשיים... על מנת לפגוע בקהילה ולהצר את צעדיי כרב הקהילה", כותב הרב.

מעיריית נס ציונה נמסר בתגובה: "אנו מגנים בכל תוקף גזענות מכל סוג. העימות המתנהל בין כותלי המועצה הדתית מן הראוי שיקבל מענה על ידי משרד הדתות. לעירייה אין את הסמכות לנקוט אמצעי אכיפה כלפי הגורמים המעורבים בסכסוך. בנושא הקמת בית הכנסת, ראש העירייה שמואל בוקסר פועל בכל כוחו להקמת בית כנסת לעדה, אולם ההליך הוקפא בשל הבחירות הכלליות, וניאלץ להמתין עד לאחר הבחירות לכנסת. לאחר מכן יימשך ההליך".

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "הדברים עליהם מלין הרב במכתבו נבדקו וחלקם אינם מתכתבים עם המציאות. סמנכ"לית המשרד וצוות בכיר הגיע למקום כדי לבחון את הטענות במטרה למצוא נוסחת פשרה. יו"ר המועצה הדתית עושה ועשה רבות כדי לקדם את הרב ברקולין. לא נותר לנו אלא להצר על כך שיש מי שמשתמש ברב ברקולין כדי לנגח את המועצה הדתית ואת מערך שירותי הדת".