ק', תושבת רחובות, חיה בפחד. בכל רגע היא עלולה להיות מגורשת לבדה מהארץ. איש מבין חבריה לבית הספר אינו מכיר את הסיפור שלה, ולכן היא אינה נחשפת בשמה. היא עדיין מקווה שלסיפור שלה יהיה סוף טוב והיא לא תיאלץ בקרוב להיפרד מחייה בישראל, ולעבור לחיות לבד בארץ זרה. 

נערה | צילום אילוסטרציה: Pixabay

ק' נולדה בעיר וודיסטוק ברוסיה. כשהייתה תינוקת אמה נטשה אותה, ובגיל שלוש כבר חיה עם סבתא המבוגרת, לאחר שאביה התקשה לתפקד כהורה. "אמא עזבה, ואבא היה לפעמים בקשר, את אמא אני לא מכירה, רק ראיתי תמונות שלה", היא מספרת.

בגיל 13 הגיעה לארץ עם סבתה. "בישראל כולם חושבים שההורים שלי הם הדודים שלי", היא אומרת. "חושבים שכולנו עלינו ביחד כשהייתי בת שלוש עשרה, אבל זה לא נכון. עליתי עם סבתא לבד".

למה הגעתן לישראל?

"כשהייתי בת 12 אבא נפטר ונשארנו לגמרי לבד. סבתא הייתה חולה ועברה ניתוח. היה חשש שהיא לא תישאר בחיים ואז אני אשאר לבד לגמרי, ואז הייתה החלטה לבוא לכאן".

השתיים הגיעו לישראל עם ויזת תיירות, ועברו לגור בבית דודתה (אחות אמה) של ק', שנשואה ליהודי ומתגוררת בישראל בעשרים השנים האחרונות.

"הייתי בת 13 כשהגענו", מספרת ק', ומודה שההתחלה לא הייתה פשוטה. "הגענו ישר לרחובות והיה ממש קשה בבית ספר וגם באולפן, עם השפה. לדודים שלי אין ילדים, היום אני הבת שלהם".

 צילום: shutterstock

לדבריה, שבוע אחרי שהגיעה לישראל, כתבו הדודים למשרד הפנים וביקשו לקבל אפוטרופוסות על ק', שנותרה ללא כל משפחה. "הם רצו שאגור אצלם, שאוכל ללמוד בישראל, וקיבלו אישור לחצי שנה. אחרי זה קיבלנו כמה מכתבים שאני לא יכולה להישאר פה יותר. כתבו שאני לא יהודייה, ורוסיה היא ארץ המולדת שלי".

הדודים נעזרו בעורך דין וניסו להילחם בהחלטה. אך מאז מלאו לה 18 היא חיה בחשש מתמיד מפני גירוש. אין לה תעודת זהות, היא לא יכולה ללמוד, לעבוד או להתגייס לצבא, אבל הפחד הגדול ביותר שלה הוא שתישלח לרוסיה לבדה.

"אין לי אף אחד ברוסיה", היא אומרת. "לא חברים ולא משפחה, אני גם לא רוצה לעזוב את הדודים שלי, הם ההורים שלי, אני מרגישה שזו המדינה שלי ולא באתי לפה כבן אדם בוגר, באתי כילדה. אני לא מבקשת שירחמו עליי, זה הדבר האחרון שאני רוצה שיעשו, אני רק רוצה שייתנו לי להישאר פה, שאוכל ללכת ללמוד, להיות עם המשפחה שלי ופשוט לחיות".

 ממשרד האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "נבהיר כי מדובר בבגירה, העומדת בפני עצמה ולכן אין רלוונטיות לסבא או לסבתא. לא ברור מדוע שהתה כל השנים, לטענתכם, ללא מעמד אך האשמה היא בבניה משפחה שלא הסדירו מעמדה. כן נבהיר כי הוציאה דרכון חדש רוסי אך לפני שנה, מה שבהחלט מבהיר כי לא נותק הקשר עם מדינת המוצא".