שלולית החורף ברחובות | צילום: אבי מועלם

פעילי סביבה באיזור רחובות מביעים חשש גדול לגורלה של אחת מפינות הטבע העירוניות הייחודיות ביותר בתחום העיר ‑ שלולית החורף, שעלולה להיעלם בשנים הקרובות לאחר תחילת עבודות התשתית להקמת שכונות המגורים במסגרת פרויקט רחובות מזרח.

במסגרת פרויקט הבנייה הגדול, שאושר באופן עקרוני בשבוע שעבר בישיבה מיוחדת שקיימו חברי הוועדה הארצית למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), אמורות להתבצע עבודות תשתית במרחק של מאות מטרים מהשטח שבו נמצאת השלולית, מה שעלול להוביל לייבושה. הסיבה: ביצוע עבודות בנייה באיזור שממזרח לרחובות לכיוון כביש 40, אמור לשנות באופן חד את תוואי השטח, ובראש ובראשונה להביא לפגיעה באגן הניקוז של השלולית.

למעשה, בנייה מאסיבית על כל המשתמע מכך ‑ סלילת דרכים, יישור גבעות וחסימה של אפיקי זרימה, ופסולת רבה כתוצאה מכל אלה ‑ ימנעו זרימה של מי גשמים לעבר אגן ההיקוות של השלולית.

במהלך השנים האחרונות הגיעו לשלולית עשרות אלפי מבקרים, מרחובות ומיישובים סמוכים, ובחורף האחרון היתה השלולית, שהיא למעשה בריכה גדולה וטבעית, מלאה במים.

"טבע מופלא". המאגר | צילום: שי אלבלינג

בין היתר, בישיבת הוותמ"ל נכחו ומחו נגד אישור פרויקט רחובות מזרח, אנשי רשות הטבע והגנים (רט"ג), שהכריזו על המקום לפני מספר שנים כשמורת טבע שיש לשמרה, לא רק בגלל היקוות המים, המסייעים לעופות רבים, אלא בגלל העובדה שהשטח מהווה מקום מחיה וקינון למספר מינים של זוחלים נדירים.

כעת, עושה רושם, ייאלצו פעילי הסביבה ואנשי רט"ג לפעול במהירות כדי לנסות למנוע או לפחות לצמצם את רוע הגזירה.

"כל הציבור חייב להיות איתנו", אומר אופיר חכם, פעיל סביבה מרחובות. "עשרות האלפים שהגיעו לשם עד לפני מספר חודשים ונהנו מכל רגע. אמנם המאבק יהיה קשה, אבל אסור לנו לוותר בקלות ולהביא להכחדה של אתר טבע עירוני מדהים בסביבת העיר, ממנו נהנים כל כך הרבה אנשים, פשוט אסור לנו לוותר".