שביעות רצון בקרב פעילי סביבה ברחובות והסביבה לאחר שנודע כי שני מפעלים גדולים הפועלים באיזור התעשייה של רחובות – מפעל תנובה ומפעל גלידות פלדמן, החלו תהליך של מעבר לשימוש בגז טבעי.

מפעל תנובה ברחובות | צילום: שי אלבלינג

השימוש בגז טבעי לצורך ייצור אנרגיה נחשב לידידותי יותר לסביבה ומצמצם באופן משמעותי את זיהום האוויר והסביבה.

לפני כשבועיים התבשרו אנשי בית חולים קפלן בעיר כי משרד האנרגיה, המטפל בהעברת הגז הטבעי לרחבי הארץ, אישר לבית החולים להתחבר למערכת הולכת הגז, ותהליך זה אמור להיות מושלם בשבועות הקרובים.

כאמור, גם מפעל תנובה, אחד ממפעלי התעשייה הגדולים באיזור התעשייה המערבי של רחובות, יעבור בשבועות הקרובים לשימוש בגז טבעי, ועל פי ההערכות יצרוך כמות של כחמישה מיליון קוב גז טבעי בשנה, שיחליפו את 4,500 טונות המזוט, דלק נוזלי שהוא תוצר של נפט גולמי, אותו צורך כיום המפעל מדי שנה.

לשם השוואה, בחיבור הראשוני של בית החולים קפלן למערכת הגז הטבעי ייעשה שימוש בכמות של כ־850 אלף קוב גז טבעי מדי שנה.

חברת הגלידות פלדמן, הממוקמת בלב איזור התעשייה המרכזי של העיר, תצרוך על פי ההערכות קרוב ל־130 אלף קוב גז טבעי לשנת פעילות.

המעבר של חברת פלדמן לתהליך הידידותי לסביבה אמור להתרחש בתוך מספר חודשים, אך עוד במהלך השנה האזרחית הנוכחית.

"משמח מאוד לשמוע שדברים כאלה מתרחשים ואנחנו מעריכים שמפעלים נוספים יאמצו את הגישה החדשה והידידותית לסביבה", אומרת חלי רענן, פעילת סביבה תושבת העיר. "העולם כולו חושב אנרגיה ירוקה ואם המדינה כבר מחזיקה במאגרים גדולים של גז טבעי יהיה מצוין אם התהליך הזה יצבור תאוצה – מה שיעשה טוב לכולם, לסביבה, לבעלי החיים ולנו, בני האדם – ויעזור לנו ולילדינו לחיות בעולם נקי ובריא יותר".