עשרות מתושבי שכונת רחובות ההולנדית בדרום מערב העיר התלוננו לאחרונה בעירייה על הימצאות יתושים רבים בשטח השכונה, דבר שלדבריהם מהווה מפגע סביבתי ותברואתי

הבריכה האקולוגית ברחובות ההולנדית. מפגע יתושים |צילום אבי מועלם


לטענת התושבים, על אף התלונות הרבות למוקד העירוני, טרם בוצעה הדברה מסודרת בשטח השכונה ולא ננקטו פעולות לצמצום התופעה. לדברי התושבים, מקור הבעיה נעוץ בבריכה האקולוגית שבקצה הפארק השכונתי ברחוב הר הצופים, המהווה מקור דגירה.

"כל מי שגר ליד הבריכה סובל מאוד. היתושים מגיעים לקומות הגבוהות ביותר של בנייני המגורים ברחוב ובכל הסביבה", אומר תושב השכונה עידו מעיין. "יש ערבים שבהם אי אפשר להשאיר חלון או מרפסת פתוחים כדי ליהנות מקצת אוויר, כי הבית מתמלא יתושים מזמזמים ועוקצים".

בתלונות שהעבירו התושבים למוקד העירוני הם מבקשים לטפל במפגע לא רק בשל הפגיעה באיכות חייהם אלא בשל חשש לבריאותם. "ידוע שיש יתושים שנושאים מחלות, והדבר עלול להשפיע לרעה על אוכלוסיות שונות. אנחנו חוששים שמישהו עוד ייפגע מקדחת הנילוס או ממשהו דומה", מזהיר מעיין.

לפני שבועות ספורים, כפי שמתבצע מדי שנה בתקופת האביב, הוציאה העירייה הנחיות לתושבי העיר לדאוג לייבוש של מקורות מים עומדים בשטח שכונות המגורים, אולם לדברי תושבי שכונת רחובות ההולנדית על העירייה לעשות הרבה מעבר לפרסום ההנחיות. "הבריכה שבמרכז השכונה היא מפגע לכל דבר ואפשר להדביר את היתושים שם בפעולה נקודתית ולא מסוכנת, שאין לה השפעה לרעה על תושבי האיזור ועוברי אורח", אומרים תושבים.

צילום המחשה. shutterstock

"התחושה היא שבשל העובדה שאנחנו שכונה מרוחקת יחסית ממרכז העיר - הטיפול במפגעים אינו נחשב לדחוף. אנחנו מקווים שזה ישתנה. יש באיזור שלנו תחנת מעבר לפסולת ומדובר במוקד לא סימפטי למפגעים. מכת היתושים השנה היא חריגה בהיקפה, ויש לטפל בה כמו בשאר מפגעי הריח והצחנה".

מהעירייה נמסר בתגובה: "מחלקת ההדברה בעיריית רחובות, מבצעת באופן שוטף ניטור ואיתור של מאגרי מים עומדים בכל רחבי העיר. במסגרת זאת רוססו בתחילת השבוע ניקוזי המים ונקודות מעברי המים ב'רחובות ההולנדית'. תוצאות ההדברה מורגשות לאחר כשבוע ימים".