עיריית רחובות יוצאת בקריאה לתושבים לבצע הדברה מפני זחל 'תהלוכן האורן', בנוסף למבצע הדברה שייערך בשטחים הציבוריים. הזחל מזיק לבני אדם, ולכן מומלץ לכל מי שבשטחו צומחים עצי אורן, להזדרז. 

הדברה מפני תהלוכן האורן | צילום: דוברות עיריית רחובות

'תהלוכן האורן', הידוע גם בשם טוואי התהלוכה, בוקע מהביצים על עצי האורן, בחודשים ינואר-פברואר. שערותיו הצורבות של הזחל גורמות לדלקות עור ודלקות עיניים לילדים ומבוגרים. הזחלים ניזונים ממחטי עצי האורן, גורמים לעצים נזק, ולקראת האביב עוזבים את העץ בשיירה. 

לפני שהביצים מוטלות ובוקעות יוצאת עיריית רחובות במבצע הדברה וקוראת לתושבים לסיוע. "ברשותנו קיים מיפוי של כל עצי האורן לסוגיהם הנטועים בשטחי הציבור ברחבי העיר", אומר יוסי כפיר, מנהל אגף גנים ועיצוב הסביבה.

צילום: דורון גולן

"בימים אלה, אנו נערכים לטיפול הדברתי בשטחים הציבוריים, עצים שיודברו יסומנו בצבע כחול על גבי הגזע. אני קורא לתושבי העיר, שבחצרותיהם מצויים עצי אורן להקדים ולהדבירם", הוא מוסיף ומזהיר: "המצאות עץ נגוע בזחל התהלוכן אשר לא הודבר, הינו בגדר 'מפגע תברואתי' – יש להדבירו על מנת להימנע מקנסות".

לידיעת בעלי בתים - אחריות ההדברה בחצרות ובשטחים פרטיים אשר בהם נטועים עצי אורן, חלה על בעל הנכס בלבד ועליו לבצע הדברה באופן פרטי באמצעות תברואן מוסמך, עד תחילת חודש דצמבר השנה.

לחלופין, ניתן לבצע הדברה באמצעות תברואן מטעם עיריית רחובות, לאחר תשלום אגרת הדברה בסך 118 שקלים לכל עץ.

את התשלום לעירייה ניתן לבצע בבנק הדואר לפקודת אגף גנים ועיצוב הסביבה, מספר מסלקה – 246/540.  את ההעתק עם חותמת הבנק יש להעביר עד ה- 30.11.18, לאגף גנים ועיצוב הסביבה באמצעות פקס: 08-9392360 או בדוא"ל: ginoun@rehovot.muni.il 

לפרטים נוספים ניתן לפנות לאגף גנים ועיצוב הסביבה בעיריית רחובות או באמצעות טלפון: 08-9392393/56.